Българите все още се страхуват от приемането в еврозоната

0
85
Пари
Снимка: Пиксабей

Българите все още се страхуват от приемането в еврозоната и евентуалното покачване на цените и падане на заплатите, до което това ще доведе. Освен това болшинството от сънародниците си на мнение, че институциите не предоставят достатъчно информация за ефектите от въвеждането на единната европейска валута.

Според проучване на „Тренд“, направено през месец септември 26% вярват, че еврото е най-стабилната валута в сравнение с българския лев, швейцарския франк и щатския долар. В същото време 17 на посочват, че франкът и левът са стабилни, а 12% избират долара, предаде „Монитор“.

В същото време 67% от анкетираните са убедени, че въвеждането на еврото ще доведе до ръст на цените. Други 60 на сто пък очакват доходите да намалеят. 49% са на мнение, че влизането на България в еврозоната ще се отрази лошо.

Евродепутатът Цветелина Пенкова подчерта, че все още има голям страх у българите от приемането на единната европейска валута. Според нея обаче този страх е неоснователен. Тя посочи като един от плюсовете от влизането в еврозоната отпадането на транзакционните разходи. Освен това опитът на други държави показва, че инфлацията се движи в много ниски граници – едва 0,2 – 0,3%.

Евродепутатът Пол Танг пък каза, че в Нидерландия също е имало страх от приемането на еврото, но в момента то е много популярно. Хората са доволни, че могат да работят, учат и пътуват свободно като използват една и съща валута.

Страховете от инфлация в Словения не са се материализирали, подчерта от своя страна бившият премиер Мирослав Церар. Той обяви, че след приемането на еврото годишната инфлация е била едва 0,2 на сто.

От своя страна бившият икономически министър Николай Василев обяви, че основният ефект според него е репутационният. Всички други не били сигурни. Той обаче е категоричен, че вижда само позитиви от влизането в еврозоната, като например ниските лихви по кредитите.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments