България, най-малко ваксинираната нация в ЕС, е изправена пред смъртоносен скок

0
25
Ваксиниране на служители на МВР
Снимка: СДВР

Стоейки пред държавната болница в северния български град Велико Търново, главната медицинска сестра на ваксинационното отделение изразява тъжна реалност за своите съграждани:

“Те не вярват във ваксините.”

България има една от най-високите нива на смъртност от коронавирус в 27-членния Европейски съюз и е изправена пред нов, бърз ръст на инфекциите поради сблъсъка си с по-заразния вариант Делта, пише “Асошиейтед прес”. Въпреки това хората в тази балканска нация са най-колебливите в блока да се ваксинират срещу COVID-19.

Само 20% от възрастните в България, която има население от 7 милиона, досега са били напълно ваксинирани. Това поставя страната на последно място в ЕС, който има средно 69% напълно ваксинирани.

“Ние сме отворени всеки ден”, каза Йорданка Минекова, главната ваксинационна сестра, която работи в болницата в продължение на 35 години, пред Асошиейтед прес. Тя добави:

“Но хората, които искат да бъдат ваксинирани, са много малко.”

Красимира Николова, 52-годишна ресторантьорка, е избрала да не се ваксинира, заявявайки, че има съмнения относно ефективността на наличните ваксини. Пред информационната агенция тя споделя:

“Не вярвам, че ваксините работят. Болниците са пълни с хора, които са ваксинирани … Вече прекарах вируса. Не вярвам да е толкова опасно. Имам други здравословни проблеми и ако беше толкова опасно, вероятно вече щях да съм мъртва.”

Но Сибила Маринова, управител на интензивното отделение във Велико Търново, казва, че всичките 10 легла в отделението за интензивно лечение на COVID-19 са заети и се чувства ядосана, че толкова много българи отказват да бъдат имунизирани. Изтъквайки, че недостигът на персонал само се натрупва под по-голям натиск, тя добавя пред “Асошиейтед прес”:

“100% от пациентите в отделенията за интензивно лечение са неваксинирани.”

България има достъп до четирите одобрени от ЕС ваксини – Pfizer, Moderna, AstraZeneca и Johnson & Johnson. Но от началото на пандемията повече от 19 000 души в България са починали от COVID-19, третият по височина смъртност в ЕС, след Чехия и Унгария. През последната седмица средно 41 души са умирали всеки ден. До голяма степен неуспешната имунизационна кампания в България сега рискува да постави болната здравна система в страната под сериозно напрежение. В отговор правителството наложи по-строги ограничения във вторник. Ресторантите и кафенетата трябва да затворят в 23:00 часа, а техните маси са ограничени до 6 души. Нощните клубове са затворени, а кината и театрите са ограничени до половината капацитет. Спортните арени на открито са ограничени до 30% капацитет. Здравният министър Стойчо Кацаров коментира:

“Ниският процент на ваксинация ни принуждава да наложим тези мерки.”

Въпреки че е в уязвима възрастова група, 71-годишният пенсионер Желязко Маринов не иска да се ваксинира. Той подчерта:

“Мисля, че съм достатъчно здрав и имам добър естествен имунитет.”

Той получава по-голямата част от информацията си за ваксините от телевизията и от Facebook, но казва, че може да бъде убеден да се ваксинира и добавя:

“Ако бях лишен от някои права и свободи, щях да се ваксинирам. Например, ако не мога да пътувам без сертификат за ваксина.”

Мария Шаркова, специалист по обществено здраве, смята, че тревожното ниско прилагане на ваксини в България е резултат от ниското доверие на жителите в официалните институции, заедно с фалшиви новини за иглите, политическата нестабилност и слабата национална кампания за ваксинация. Пред информационната агенция тя беше категорична:

“В България нямаме добра здравна грамотност. Много хора избират да вярват в теории на конспирацията и фалшиви новини.”

Само ваксините, които са задължителни в България – като тези за морбили, паротит и рубеола – имат висок прием. Шаркова каза, че известна вина трябва да се носи от правителствената програма за ваксинация. И добавя:

“Те не са изградили никаква стратегия как да се борят с колебанията при ваксините. Нямахме реална информационна кампания за ваксините. Министерството на здравеопазването разчита главно на съобщения на уебсайта на министерството и не мисля, че някой всъщност продължава и го чете.”

“Най-добрата политика за такива колебливи страни и население, като нашето, са задължителните ваксини”, каза Шаркова, която е обезпокоена, че националните телевизионни канали често канят скептични лекари да бъдат в програмите им.

Но превръщането на ваксините срещу COVID-19 в задължителни може да рискува допълнително поляризиране на проблема, каза тя.

Хриска Желязкова, 67-годишен военен офицер от крайбрежния град Бургас, казва, че не вярва на ваксините, защото „те са създадени толкова бързо“. Тя подчерта:

“Мисля, че тялото ми би се справило добре, ако се заразя с вируса. Получавам информация от интернет и чета мненията на вирусолозите.”

Въпреки това той каза, че може да се ваксинира, ако властите наложат по-строги ограничения за неваксинирани хораОбратно във великотърновската болница рисунки за ваксинация, оцветени от деца, висят по стените. Един от надписите гласи:

“Вие сте нашите супергерои.”

Но Минекова, ваксинационната сестра, не е оптимист за бъдещето. “Някак си мисля, че е твърде късно”, каза тя и добави:

“Точният момент е пропуснат. В момента не виждам начин как това ще се разреши като проблем.”

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments