Азиатските фондови пазари се сриват главоломно след краха в цените на петрола

0
211
Финансова криза, икономика
Финансова криза. Снимка: Pixabay

Азиатските фондови пазари се сринаха рязко в понеделник поради сериозния срив в цените на петрола и слабите икономически данни, пише „BBC“.

В Япония референтният индекс Nikkei 225 спадна с над 5%, докато в Австралия ASX 200 спадна със 7,3%, което е най-големият дневен спад от 2008 г. насам.

Пазарите бяха засегнати от заплахата от ценова война между групата на държавите износителки на петрол Opec и основния й съюзник Русия.

Азиатските инвеститори също реагираха на спада в данните за китайския износ и свиването на японската икономика.

На световните пазари вече е налице повишена нестабилност заради опасенията от голям икономически удар поради епидемията от коронавирус.

След като цените на петрола се сринаха с над 30% в понеделник, енергийните фирми се сблъскаха с някои от най-големите спадове в на цените на акциите.

Цените на акциите в австралийската компания Oil Search спаднаха с 31%, докато акциите на енергийното дружество Santos се устремиха надолу с повече от една четвърт (27%).

Петролните и други стокови компании съставляват голяма част от австралийския фондов пазар.

В Китай референтният индекс Shanghai Composite спадна с почти 2%, докато в Хонконг индексът Hang Seng спадна осезаемо с 3,7% в понеделник.

В събота Китай публикува данни за вноса и износа си за първите два месеца на годината. Износът намаля с 17,2%, а вносът с 4%. Това причини на китайската икономика търговски дефицит от 7,1 милиарда долара, тъй като страната се бори с икономическите последици от коронавирусната епидемия.

„Китай ще даде своя принос в борбата с гръмотевичните облаци, надвиснали над пазарите, тъй като понеделник идва“, заяви Джефри Халей, старши пазарен анализатор в OANDA.

„Китай бавно да се завръща на работа, но вероятно производителите ще бъдат изправени пред международен спад в търсенето, тъй като коронавирусът вече е доста разпространен извън китайските брегове“.

В Япония настроенията на пазара бяха засегнати от данните за БВП на страната, които показаха спад в икономическия растеж от 7,1% през четвъртото тримесечие на 2019 г.

Превод: Глория Йорданова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments