Австралийските пожари са “убили или нанесли вреди на три милиарда животни”

0
199
Горски пожар, кенгуру.
Снимка: Пиксабей

Почти 3 милиарда животни са убити или разселени по време на опустошителните пожари в Австралия през последната година, информира “BBC”, позовавайки се на учени. Резултатите показват, че това е едно от “най-тежките бедствия в дивата природа в съвременната история”, заяви Световният фонд за природата (WWF), който поръча доклада.

Невиждани пламъци преминаха през всеки австралийски щат миналото лято, опустошавайки хиляди храсти и като цяло растителност и убивайки най-малко 33 души. Бозайници, влечуги, птици и жаби умират в пламъците или от загуба на местообитание, подчертава още докладът. 

По време на пика на кризата през януари учените изчислиха, че само в Нов Южен Уелс и Виктория са убити 1,25 милиарда животни. Новата оценка обаче засяга доста по-голяма територия. Около 11,46 милиона хектара – площ, сравнима с Англия, са обгорени от септември до февруари.

Какво беше въздействието?

“Когато мислите за близо три милиарда местни животни, които са на пътя на пожарите, това е абсолютно огромно – това е трудно да се разбере”, казва проф. Крис Дикман, който ръководи проекта от 10 учени от австралийски университети.

Той каза, че все още не могат да заявят точна бройка на смъртност, но отбеляза, че шансовете на животните да избягат от пламъците и да оцелеят “вероятно не са толкова големи” поради липса на храна и подслонЧислата се основават на броя на населението и оценките на гъстотата на животните преди бедствието.

Ограниченията на данните дават яснота за това, че някои групи – като безгръбначни, риби и костенурки не са включени в прогнозитеПрез февруари австралийското правителство идентифицира 113 животински вида, които се нуждаят от “спешна помощ” след горските пожари на територията на континента. Почти всички в списъка са загубили поне 30% от местообитанието си в умерени гори и тревни площи на юг и на изток в Австралия.

Коали и представители на дребна порода кенгуру, както и много видове птици, риби и жаби, са сред тези, които се нуждаят от най-голяма помощ, потвърдиха експерти.  Правителството обеща 50 милиона долара (27 милиона лири; 35 милиона долара) за възстановяване на дивата природа и местообитанията, но природозащитниците призоваха Австралия да засили собствените си закони за опазване.

Кралската комисия в страната провежда разследване, в което трябва да излезе със становище по случая през октомври тази година. Има и огромни доказателства от учени, които твърдят, че безпрецедентната честота и интензитета на пламъците са резултат от климатичните промениЕкспертите казаха също, че димът от пожарите е свързан с повече от 445 смъртни случая.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments