Австралия обеща огромно финансиране за Големия бариерен риф и предизвиква нови критики

0
16
Големия бариерен риф, Австралия.
Големия бариерен риф, Австралия. Снимка: Пиксабей

Австралия ще похарчи 1 милиард австралийски долара (520 милиона британски лири; 700 милиона щатски долара) за девет години за подобряване на качеството на водата и други аспекти на „страдащия“ Голям бариерен риф, заяви премиерът на страната, предава „BBC“. Учените приветстваха отпускането на парите, но предупреждават, че с тях не може да се преодолее основната заплаха за рифа поради изменението на климата.

Изоставаща в действията за климата сред богатите нации, Австралия често е критикувана, че не прави повече за предотвратяване на избелването на коралите, причинено от по-топлите морета. Премиерът на страната Скот Морисън твърди, че новата инвестиция ще има широкомащабни ползи. Той ще финансира проекти, които намаляват ерозията и навлизането на замърсители в морето, както и други усилия за опазване – като борба с незаконния риболов и морските звезди, които ядат корали. В петък Морисън обяви:

„Има 64 000 работни места, които зависят от този риф.

„И така неговото здраве е свързано с икономическото здраве на този регион, както и за естественото здраве на тази земя.“

Очаква се Морисън да свика общи избори през май и ще се надява да запази ключови места в Куинсланд, където се намира рифът. Той каза, че новотпуснатите средства се добавят към 2 милиарда австралийски долара, предназначени за поетите вече съществуващи ангажименти. Но съобщението в петък идва и дни преди Австралия да актуализира ЮНЕСКО за плановете си да запази своето природно чудо. Миналата година правителството успешно лобираше да запази рифа извън официалния списък на ЮНЕСКО със световно наследство „в опасност“, което предизвика противоречия след безпрецедентните последователни събития по избелване на корали.

Защо Големият бариерен риф е в беда?

Нови критики последваха съобщението в петък. Австралийската фондация за опазване на природата заяви, че подобряването на качеството на водата е важно, но без климатични действия рифът е обречен.

Австралийското дружество за опазване на морската среда заяви, че справянето с ерозията е „пропуск, който трябва да бъде преодолян“, но призова правителството „драстично да увеличи амбицията си за климата“. В изявление по темата се казва:

„В момента районите на Големия бариерен риф са в повишена готовност за голямо избелване, което е безпрецедентно по време на метеорологичните условия в Ла Нина.

Избелването настъпва, когато коралите при прекомерен стрес изхвърлят водораслите, живеещи в тях, които им придават цвят и живот. Те могат да се възстановят, но само ако условията го позволяват.

Австралия се ангажира да постигне нетни нулеви въглеродни емисии, но нейният ангажимент за 2030 г. – който се равнява на 26% намаление спрямо нивата от 2005 г. – беше критикуван като слаб. Страната се защити с аргумента, че е на път да изпълни ангажиментите си – твърдение, което преди това беше оспорено от ООН – и че изменението на климата е глобален проблем.

Разпростиращ се на 2300 км (1400 мили) от североизточното крайбрежие на Австралия, Големият бариерен риф е една от най-биоразнообразните екосистеми в света.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments