Атанас Радев пред Искра.бг: Ние не чухме експертния дебат за промените в Конституцията

1
43
Атанас Радев
Атанас Радев. Снимка: Личен архив

„Ние не чухме експертния дебат за промените в Конституцията и това до какво ще доведе. Ние видяхме, че единствено експертният разговор течеше в едни малки експерти кръгове, които не достигаха до обществеността. И това няма своето логично обяснение за това какво ще последва с промените в Конституцията.“ 

Това коментира пред Искра.бг политологът Атанас Радев по отношение на приетите промени в Конституцията

„Ние не говорим за принципите въобще и за вкарването в основния закон. Ние сме се вкарали в едни конюнкурни въпроси. Първо имахме фиксация към главния прокурор. Впоследствие към президента Радев и неговите служебни кабинети и след това към Кирил Петков и неговото двойно гражданство“, посочи още той. 

Според експерта е възможно дори да се окажем в патова ситуация, в която да си вържем ръцете в дадени кризисни ситуации. На въпрос на Искра.бг редно ли е служебните правителства да взимат решения, на които бяхме свидетели при последните, назначени от президента Румен Радев, той отговори:

„Ако трябва да бъда честен, по отношение на теорията, в ситуация, в която имаме един временен кабинет, той се ограничава с текущите въпроси. Но в ситуация, в която той се задържа по-дълго в изпълнителната власт, на него просто му се налага да взима тези дългосрочни решения. Но тук разликата е, че у нас ние имаме не служебен кабинет, а президентски кабинет, който макар и за ограничен период от време е подчинен на волята на президента.“

Според Радев именно това е големият въпрос, който не е останал изчистен – не е необходимо да има промени в състава на служебния кабинет, а дали този служебен кабинет на нас продължава да ни трябва, или да бъде напълно премахнат. Той внася дисбаланс в изпълнителната власт, предвид на назначенията, които правят служебните кабинети и по този начин президентът през тях. 

„Служебните кабинети имат своята роля и място в българския преход,, но мисля, че трябва да продължават да си действат кабинетите в оставка, които имат ограничения, които не им позволяват да правят конкретни неща, както е в Испания и Словения“, обясни още политологът. 

Той посочи още, че неимоверно политическият акт за на президента за сезиране на Конституционния съд трябва да се случи предвид малко спорните промени по отношение на Конституцията. Радев подчерта, че той не може да каже дали конституционните съдии ще върнат текстовете, или не. Но Емилия Друмева твърди, че промените за служебните кабинети касаят дизайна на президентската институция и това променя нейния облик. 

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
bwer Pipe Iraq
4 месеци по-рано

My brother recommended I might like this web site. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!