Асен Василев: Има теч от хазната, НАП търси 10 милиарда лева

0
159
Асен Васков Василев
Асен Васков Василев. Снимка: Президентство

Притеснителна картина за състоянието на държавната хазна обрисува служебният министър Асен Василев на брифинг. Той съобщи, че има системно несъбиране на данъци от НАП като сумата е огромна – близо 10 милиарда лева за последните три години – от 2017 до 2020 година. Годишно са били отписвани от бюджета между 2 и 3 милиарда лева. От думите на Василев стана ясно, че тези пари се губят заради измами или избягване на плащания, предаде „Dnes.bg“.

Василев беше категоричен, че още от днес започва работа за разрешаване на тези проблеми, защото ако това не се случи, няма да има пари нито за пенсии, нито за здравеопазване, нито за образование.

През 2020 година държавата била платила директно на фирми 15,8 милиарда лева. От тях 3,4 милиарда лева са дадени на 7 компании. Тази година пък през първите три месеца три фирми са получили 1,3 милиарда лева публичен ресурс. По случаите ще започнат проверки като те ще обхванат цялата тази концентрация на средства чак до подизпълнителните, за да стане ясно дали всичко е изрядно.

В момента финансовото министерство искало от всички други ведомства разрешение, за да може тези фирми да бъдат показани и обществото да знае кои са.

Към днешна дата пък общо сумите, които се дължат, са 9,9 милиарда лева. Най-големият длъжник има дава на НАП 160 милиона лева. В част от случаите става въпрос за работещи предприятия и тези пари могат да бъдат събрани. Първите 100 фирми-длъжници имат да дават на хазната общо 2 милиарда лева.

За да бъдат преодолени тези проблеми, финансовото министерство започва проект за електронно фактуриране. Така на практика фактурите вече ще се обменят в реално време, а не до 14 дни по-късно. Освен това при регистрация по ДДС компанията ще бъде наблюдавана, ако е рискова. Целта е да се избегне източване. Ще има и засилен контрол върху компаниите, които получават пари от обществени поръчки, включително от НАП. Ще има и последващ контрол как се изразходват вече предоставените средства.

За момента приходите за тази година вървели по план. Имало малко изоставане единствено от Агенция „Митници“. Разходната част също се движи според предвижданията. Но голяма част от възможностите за преструктуриране на бюджета са били изхабени още през първите четири месеца от правителството на Бойко Борисов. Причината е, че не е била направена актуализация, въпреки че всички призоваваха за това.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments