Асен Личев: Състоянието на язовирите в страната води до воден геноцид

0
65
Асен Петров Личев
Снимка: Президентство

Служебният министър на околната среда и водите Асен Личев коментира пред „24 часа“, че в момента състоянието на язовирите в страната е много по-добро, отколкото е било на 12 май. Според него подобрението е дошло след липсата на партии и Народно събрание и доказателството за това е на сайта на ведомството.

Личев подчерта, че това не се дължи само на по-доброто управление на язовирите, но и на природата, която донесе дъждове. Но министърът обясни, че почти никога в историята на тези язовири не са били задоволени нуждите на потребителите. Той беше категоричен, че докато заема този пост, никога няма да има криза за питейно водоснабдяване от значимите язовири.

Личев каза още, че ситуацията в Бургас от миналата година, когато се говореше, че градът е изправен пред водна криза, е била фалшива. За него няма никаква нужда от изграждане на деривации към язовирите „Порой“ и „Ахелой“, след като го има язовир „Цонево“, който е с обем от 330 милиона кубически метра вода. Личев разкри, че именно този язовир е бил предназначен за аварийно водоснабдяване на Варна, но през 2019 година зам.-министър Николай Нанков е отменил разрешителното на ВиК-Варна. След това възниква кризата със снабдяването на Бургас и Варна и се намират едни 60 милиона лева, за да може „Порой“ и „Ахелой“, които са с много по-малки обеми, да послужат според Личев като повод да се заблуди населението, че ще се реши трайно въпросът с водоснабдяването на Черноморието.

Личев застъпи и тезата, че управлението на язовирите у нас е лошо, защото е разпръснато между много институции. Той каза, че по този начин интересите на суверена остават на заден план. Той даде пример със замърсяването на водите в Брестовица при положение, че над тях е язовир „Въча“, който има 200 милиона кубически метра чиста вода. Министърът нарече ситуацията абсурдна.

Личев подчерта, че при управлението на водния сектор става въпрос за колективна безотговорност, защото в закона се появяват още няколко органа, които отговарят за държавната политика в сектора. Освен това има агенции и регионални звена на МОСВ, на Министерството на земеделието, на регионалното министерство и т.н. По неговите думи нещата ще станат еднозначни, когато министърът на околната среда и водите бъде оставен да управлява сектора. Това ще доведе до ясно определени отговорности и съответно виновници за всичките случаи.

Личев даде пример с Перник като каза, че като се е възползвала от тази колективна безотговорност, държавата е продуцирала геноцид към жителите на града и това е направено чрез източването на язовир „Студена“. За това основна вина имат министрите на околната среда и водите и на регионалното развитие и благоустройството.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments