Анализ: Боливийските избори предполагат подхранване на популизма в Латинска Америка поради пандемията

0
182
Гласуване.
Снимка: Пиксабей

Печелившата победа на социалистическата партия на Боливия по време на изборите през уикенда може да предвести година на драматични промени в политиката на Латинска Америка, тъй като болезненото икономическо въздействие на пандемията от коронавирус дискредитира статуквото и подклажда търсенето на промени, информира “Агенция Ройтерс”.

Бившият министър на икономиката на Боливия Луис Арсе спечели гласуването в неделя в страната на Андите, обещавайки да защити разходите за социално подпомагане, докато поема следващия месец от консервативното временно правителство. Никанор Балтазар, лидер на най-голямата група работници в Боливия, COB каза:

“Пандемията е причинила страдания на боливийския народ и това правителство не е знаело как да се справи с него. Хората са разбрали това.”

Тъй като Латинска Америка е един от най-тежко засегнатите региони по отношение на смъртните случаи от COVID-19 и въздействието върху икономическия растеж, анализаторите заявиха, че резултатът в Боливия може да отбележи промяна към популизъм, тъй като през 2021 г. предстоят нови избори.

Избирателите ще избират нови президенти през следващата година в Чили, Перу, Еквадор, Хондурас и Никарагуа, като основните законодателни гласове също ще се проведат в Мексико и Аржентина.

Още преди да удари коронавирусът, бурни протести разтърсиха редица страни в региона, включително Чили и Колумбия, подхранвани от гняв заради неравенството и политическите скандали.

С прогнозата на регионалната икономика на Латинска Америка за 5,7 трилиона долара през тази година да се свие с повече от 9% и показателите за бедност за нейните 650 милиона души поради скока до нивата, наблюдавани за последно през 2005 г., напрежението вече нараства.

Икономическите последици от пандемията ще накарат правителствата на Латинска Америка да бъдат обременени от осакатяващи дефицити и да се изправят пред гневни искания на избирателите за действие по отношение на бедността и обществените услуги, заяви Бенджамин Гедан, директор на Аржентинския проект на Уилсън Център във Вашингтон. Гедан беше категоричен:

“Планът за пандемията в Латинска Америка е божи дар за външни лица и популисти, които ще обещаят да отхвърлят дълга, да отхвърлят съкращенията на бюджета и да се борят с корупцията.”

Засечка за МФФ

Няколко държави, залитащи под тежката отговорност на дълга, вече са в ход на реакцията срещу международната финансова система под формата на Международния валутен фонд (МВФ). В интервю за Ройтерс във вторник Арсе отхвърли идеята за заем от МВФ за Боливия и обеща да раздаде социални изплащания „толкова пъти, колкото е необходимо“.

В Коста Рика, една от историите за икономически успех в региона, предложеният заем от МВФ провокира дни на бурни демонстрации срещу лявоцентристкото правителство на президента Карлос Алварадо.

А в Еквадор – страната която ще проведе президентски избори през февруари, синдикатите ще водят протести срещу сделката с МВФ в четвъртък, отбелязвайки вълната от протести миналата година, която принуди консервативния президент Ленин Морено да се откаже от намаляването на субсидиите за гориваПотенциалните кандидати за изборите през следващата година се борят за позиция, критикувайки сделката за заем, която Морено сключи с МВФ.

В Колумбия за сряда е планирана национална стачка, последната от поредицата протести срещу социалната и икономическа политика на консервативния президент Иван Дуке.

Междувременно в Чили, където протестите се разгоряха през уикенда, консервативният президент Себастиан Пинера отмени мерките за строги икономии и ще проведе референдум в неделя дали да се пренапише конституцията, реликва от правилото на Августо Пиночет от 1973-1990 г.

Клаудия Навас, базиран в Богота анализатор в Control Risks, заяви, че категоричната победа на Arce в Боливия може да осигури „ключова справка“ за левите опозиционни движения в Латинска Америка, особено в Колумбия и Еквадор, където те вече набираха позиции. Навас потвърди:

“Условията са благоприятни за левите политически партии да спечелят повече политически пространства, ако не и президентството.”

Риск от обратна реакция

И все пак титулярите от всички политически убеждения са изложени на риск, тъй като гневът се надига от спада на жизнения стандарт. В Аржентина левият президент Алберто Фернандес видя, че рейтингът му за одобрение се спуска стремглаво от април, на фона на разочарование от работата му с пандемията.

В най-големите икономики в региона – Бразилия и Мексико – популистките лидери вече бяха избирателни бенефициенти на нарастващото разочарование от бавния растеж и разрастващата се корупция, преди да се случи пандемията. Президентът Джаир Болсонаро в Бразилия, десен популист, изместен на власт през 2018 г., запази популярността си по време на пандемията, като увеличи разходите за социални помощи.

В Мексико президентът Андрес Мануел Лопес Обрадор – избран през 2018 г. на фона на възмущение от присаждане – се отказа от мащабните подаръци от правителството, но успя да фокусира дебата далеч от неговото справяне с пандемията и върху минали корупционни скандали.

Стивън Листън, старши директор във Вашингтонския офис на Съвета на Америка, предупреди, че гневът и недоверието към правителствата, наред със задълбочаване на икономическата криза, могат да отворят по-широка врата за популизъм или авторитарна реакция в регион с тревожна история и на двете. Той каза:

“Съществува реална опасност от отстъп назад в демократичното управление в региона.”

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments