АКФ: Съдът потвърди, че бившият кмет на Благоевград Атанас Камбитов е бил в конфликт на интереси

0
1177
Атанас Камбитов
Атанас Камбитов. Снимка: Фейсбук

Бившият кмет на Благоевград Атанас Камбитов /кмет от ПП ГЕРБ в периода 2012 – 2019 г., а впоследствие член на ПП „Републиканци за България“ на Цветан Цветанов/ е участвал в конфликт на интереси.

Решението бе взето окончателно от Върховния административен съд /ВАС/ и то потвърди вече установеното от Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество /КПКОНПИ/ през ноември 2020 г.

Установено е, че в качеството си на кмет Камбитов е продал общински имот от 790 кв. м. на свързаното с него дружество „Старт 2015“ ЕООД и с това е извършил две отделни нарушения на тогава действащия ЗПУКИ (отм.) – на чл.8, изр. 1-во, предл. 4- и нарушение на чл.8, изр. 2-ро от същия.

Проверката на КПКОНПИ е започнала на 3 септември 2019 г. след сигнали до главния прокурор за това, че в качеството си на кмет на община Благоевград Камбитов е наредил провеждане на търг с тайно наддаване за имоти частна общинска собственост, като определената от него комисия е класирала на първо място свързаното с него дружество „Старт 2015“ ЕООД, а Камбитов е утвърдил протоколите за продажбата. Отделно на 6 февруари 2017 г. е сключил договорът за продажба на имота, пишат от Антикорупционен фонд /АКФ/.

Въпросното дружество е учредено през 2014 г., с едноличен собственик и управител дългогодишният счетоводител в други дружества на Камбитов – Румяна Шекерлийска. От дадените по преписките сведения, двамата освен в служебни били и в много близки приятелски отношения още от 2003 г. Това се потвърждава от самия Камбитов, но и от бившата му съпруга, която твърди, че Шекерлийска е била само подставено лице „с цел изпиране на пари на Камбитов“, тъй като след като станал депутат той не можел да бъде управител в дружествата си.

На 18 септември 2017 г. Шекерлийска е продала „Старт 2015“ ЕООД на заемащия длъжността кмет на община Благоевград Атанас Камбитов, а на 25-ти същия месец 2017 г. той е вписан в Търговския регистър като собственик и управител на „Старт 2015“ ЕООД.

Само два дни по-късно, на 27 септември, Камбитов си е разпределил дивидент от печалбата на дружеството за 2015-2016 г. в размер на 79 800 лева. Обяснението, което Камбитов и другите свидетели са дали пред КПКОНПИ е, че това е направено, тъй като било законен начин да получи пари и доход, защото останалите му сметки били запорирани от банки.

Още на същия ден, 27 септември 2017 г., Камбитов взел решение да продаде „Старт 2015“ ЕООД на друг негов близък партньор и приятел – Ивайло Димитров Благов, а на 20 октомври 2017 г. за управител отново е назначена Р. Шекерлийска.

Така в периода 25 септември – 3 октомври 2017 г., за 10 дни, като едноличен собственик на капитала и управител на „Старт 2015“ ЕООД е вписан кметът Атанас Камбитов – в условията на несъвместимост със заеманата от него публична длъжност кмет на община Благоевград.

Няколко години по-късно, на 17 септември 2020 г. в Търговския регистър е вписана промяна на едноличния собственик на „Старт 2015“ ЕООД, като новият е „Старт груп 2020“ ООД (учредено през март 2020 г.) – собственост на Атанас Камбитов и дъщеря му Елена.

Така окончателно за установените деяния, представялващи конфликт на интереси, Камбитов ще трябва да заплати две глоби по 5 000 лв и отделно сума от 86 760 лв, представляваща получената имотна облага /имотът/, и допълнителна сума от 867,18 лв.

Любопитното е, че санкциите идват едва, след като Камбитов премина от ГЕРБ към новата формация на Цветан Цветанов – Републиканци за България.

Припомняме, че още през юни 2017 г. от фондация Антикорупционен фонд /АКФ/ подадоха редица сигнали заради разминаванията между официалните доходи на Атанас Камбитов и разточителния му начин на живот. Конкретният повод бе участието на кмета в редица търговски дружества, повечето от които с наложени запори върху сметките, и лъскавото парти за 50-годишнината на Камбитов в известен столичен хотел, събрало над 150 гости и множество известни музикални изпълнители. Тогава АКФ установи, че подобно събитие струва между 20 и 50 хил. лв, което трудно би могло да се заплати с декларираните доходи на Камбитов единствено от заплата и то на фона на наложени редица запори.

Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси /КПУКИ/ прекрати производството по сигнала ни още на 25 юли 2017 г.

НАП от своя страна ни уведоми на 1 септември същата година, че резултатите от проверката им за доходите на Камбитов могат да ни бъдат предоставени единствено с писменото съгласие на проверявания.

Прокуратурата и до днес мълчи за съдбата на сигнала ни и установеното по него.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments