АФК: Как изглеждат изборите в Гурково, ако елиминираме изборния туризъм?

0
927
Община Гурково
Община Гурково. Снимка: Архив

След редица медийни материали по темата и сигнали от граждани, Антикорупционният фонд (АФК) започна да следи казуса за контролиран и купен вот и изборен туризъм в община Гурково.

През април от Фонда са изпратили заявление за достъп до обществена информация с въпроси относно броя лица, заявили гласуване по настоящ адрес в старазагорската община.

Запитването е било повторено и на сегашните избори. Какъв отговор е бил получен?

В последните два месеца преди изборите на 4-ти април в Гурково са регистрирани 400 лица, подали заявления да гласуват по настоящ адрес, които малко след изборите се отписват. Два месеца преди юлските избори лицата, подали заявления, са едва 15.

През април 2021 г. населението на община Гурково набъбва и два месеца по-късно се връща към предходните си стойности. Правопропорционално растат и гласовете за ДПС, което е излъчило кмета, привлечен като обвиняем за контролиран и купен вот на 9 юли тази година.

На изборите от юли, тези 427 гласоподаватели не се завръщат в Гурково, а резултатите на ДПС правопропорционално спадат.

С други думи, само по официална статистика е възможно да се проследи изборния туризъм и да му се противодейства.

Припомняме, че Валя Ахчиева определи ситуацията с Гурково „като да плуваш в сярна киселина…“. Тя каза, че се осветяват престъпни схеми, нарушаващи избирателния процес, но компетентните органи просто не си вършат работата.

Темата с циганските преселения от община в община, както и от държава в държава, отдавна е трябвало да бъде обект на проверки от длъжностни лица в общинските администрации, които са допуснали това да се случи, посочи още журналистката.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments