600 000 избиратели не отидоха до урните днес

0
56
Избори, бюлетина
Избори. Снимка: Архив

„600 000 избиратели не са отишли към урните днес.“

Това заяви социологът Кольо Колев пред „bTV“ и допълни, че на предишните избори се е решавало дали ГЕРБ да бъде на власт или да дойде ред на промяната, а по темата е имало както консенсус между хората, така и емоции. За въпроса кой да дойде на власт обаче липсва единомислие и патос.

Неговият колега Румяна Коларова допълни, че тези избори са показали, че имаме консолидарна демократична система, която е отчела, че с протести няма възможност нито да се махне правителството, нито да се променят нагласите на избирателите. Също така по нейни думи обаче разполагаме с консолидация и институализация на партийната система и не сме преживели катастрофални разминавания.

Политологът Димитър Аврамов също взе отношение по темата. Той изтъкна, че в БСП виждаме ред в хаоса, в ГЕРБ хаос в хаоса, а в ДПС – празна трибуна. 

Енергийният експерт и бивш посланик в Русия Илиян Василев също даде своето мнение, цитиран от „DarikNews“. Той изтъкна, че ниската избирателна активност е безспорно най-важният резултат. И няма как да бъде оценена като успех:

„Имам и друго обяснение – през април имаше подем, ентусиазъм. Служебното правителство отне избирателна активност – мнозина харесаха Рашков, Петков, Василев и други, но те не бяха кандидати на партии, тоест симпатията не можеше да се изрази в желание да гласуваш за конкретна партия. Така част от енергията на протеста не отиде пред урните.“

Радослав Бимбалов също взе отношение по темата. По негови думи причината е в машините:

„Няма и 30 процента активност в България. Какво ще си кажем? Малко сме, щото братята роми не гласуват тоя път – с машините по-трудно се пазарува вот. Или пък – ние сме в Китен и Приморско, а тва не е Никити в Халкидикито – не можеш да гласуваш така лесно. А може и това – просто е лято и в тая жега не ни се ходи до съседната улица.“

„Чакам да видя данните за българите в чужбина. Засега знаем, че в Нова Зеландия и Австралия (където вотът приключи) имаме рекордна активност. Не знам как ще е в другите части на света, но има огромна вероятност при тази ниска избирателна активност в България именно вотът в чужбина да добави онези така необходими един-два процента на партиите на промяната да обърнат поне частично мача. Надявам се никога повече да не чуя дилемата „Имат ли право на България?“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments