6 месеца след руското отстъпление: Киевска област все още се бори

0
36
Поражения в Украйна
Поражения в Украйна. Снимка: ДСНС України, Facebook

Стоейки сред останките на дома си, Вадим Жердецки показва снимки на телефона си как е изглеждал някога: красиви стаи, ръчно резбовано дървено легло и скрин, които смяташе да остави на внуците си, пише „Асошиейтед прес“.

Когато Русия нахлува в Украйна през февруари, две ракети ударят къщата, намираща се в малкото селце Мощун в покрайнините на столицата. Те изкъртват покрива и почти убивар четирима членове на семейството. Градът е превзет от руските сили през април, но къщата на Жердецки, подобно на много други в района на Киев, остава в руини.

„Всичко се промени. Животът ни се промени“, споделя 51-годишният мъж, бършейки сълзите си и добавя:

„Слава Богу, че беше само имущество и сме живи и здрави. … Не знам къде ще живеят нашите деца и внуци. Не знам нищо.“

Повече от 6 месеца след като руските сили се оттеглиха от градовете около Киев, жителите на тези общности все още се борят да възстановят живота си. Приблизително 1 милион души – половината от броя, които са избягали от региона – са се завърнали, според местните власти. Но мнозина вече нямат работа, не могат да си позволят да поправят къщите си и казват, че се нуждаят от повече помощ.

Близо 350 милиарда долара са необходими за възстановяване на цялата опустошена от война страна и тази сума се очаква да нарасне, според доклад, публикуван през септември от правителството на Украйна, Европейската комисия и Световната банка.

Обременено от боевете и честите руски атаки срещу енергийната система на страната, украинското правителство се напряга да извърши най-спешните ремонти на цивилните жилища. Този месец управата планира да изпрати 1000 екипа, за да свършат възможно най-много работа преди зимата, включително ремонт на 117 високи сгради в района на Киев, заяви военната администрация на района.

Хората изпращат снимки на своите разрушени домове в правителствено приложение, за да получат компенсация. Въпреки това, мащабна реконструкция – като 300 000 долара, които Жердецки изчислява, че са необходими за ремонт на къщата му – все още не е започнала.

Мошун, с население от около 1000 души, е силно засегнат в началото на войната. Приблизително 37 души са били убити и 160 домове са разрушени, казват жителите. Градът е окупиран от руските войски за близо шест седмици.

Вървейки през отломките, Жердецки с носталгия посочва внимателно изградените арки, които той е проектирал, за да позволи на двама от внуците му да преминат през тях на своите скутери едновременно.  Той и съпругата му са се преместили в тясно пространство над смесен магазин, който притежават в края на града, разказва мъжът. Сега Жардецки печели около 10 пъти по-малко, отколкото преди инвазията на Русия, защото цените са скочили и хората нямат пари за харчене, изтъква той. Спадът в доходите му е попречил да купува строителни материали и топли дрехи преди зимата, каза той.

Възстановяването е предизвикателство, особено след като 60% от бюджета на страната е предназначен за войната. Това пресметна пред „Асошиейтед прес Олексий Кулеба, ръководител на военната администрация на Киевска област. Кулеба, който каза, че жилищата са приоритет, заяви:

„Киевска област е бомбардирана с ракети и дронове… Ние разбираме, че всичко не се случва толкова бързо, колкото бихме искали, но 28 000 обекта бяха повредени в региона. Ще ги възстановим всички.“

Москва се насочва към енергийната инфраструктура на Украйна, за да тласне нацията да студува по време на предстоящата зима. От началото на октомври Путин унищожи приблизително 40% от енергийната система на страната, принуждавайки Украйна да наложи постоянни прекъсвания на тока, докато се надпреварва да стабилизира мрежата. Стачките предизвикаха предупреждение от кмета на Киев, който твъри, че жителите трябва да бъдат подготвени за най-лошото тази зима, включително заплахата да останат без електричество, вода или отопление.

Притеснителното е, че енергийната система няма да издържи, затова правителството призовава украинците, които са избягали от страната, да не се връщат преди зимата, заяви Ирина Верешчук, министър за реинтеграцията на окупираните от Русия територии.

Анализаторите предупреждават, че разселените хора трябва да внимават да се връщат в райони около Киев, които са били върнати от Украйна, тъй като някои все още не са напълно защитени, особено с военното натрупване на Русия в съседката Беларус, което представлява риск от подновяване на инвазия от север.

В търсене на помощ Украйна „все още се бори да мобилизира донори за бързо възстановяване и необходимите мерки за сигурност“. Това заяви Орися Луцевич, ръководител на украинския форум в Chatham House, базиран в Лондон мозъчен тръст.

Някои хуманитарни групи се опитват да помогнат на завърналите се. Международният комитет на Червения кръст предостави два генератора, за да помогне на Мошун да се справи с прекъсванията на електрозахранването, както и изолация, за да подпомогне подготовката на сградите за бързо наближаващия студ, изтъкна Ахил Депре, говорител на комитета в Украйна. През юли други организации предоставиха около 60 сглобяеми къщи за хората без подслон.

И все пак местните жители на Мошун се притесняват, че дори и с нагреватели тези временни къщи няма да са достатъчно топли през зимата. Мнозина са на мнение, че се чувстват изоставени.

„Това е като мъртъв град“, сподели Наталия Перехрестенко, заместник-администратор на Мошун и добави:

„Чувстваме, че никой не го е грижа за нас.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments