4 знака, че едно приятелството е едностранчиво

0
79
Приятелство
Приятелство. Снимка: Pixabay

Възможно е да имате приятели, които да познавате през целия си живот, но изведнъж да почувствате, че заради тях динамиката ви е нарушена, тъй като някой от тях ви моли за емоционална подкрепа без да предлага същото насреща. Или може да сте посетили терапия и да сте осъзнали, че привличате „енергийни вампири“. Какъвто и да е случаят, усещането за „едностранчиво приятелство“ е „много, много често срещано“, заяви психологът от Вашингтон Джил Уебър, обяснявайки пред „Business Insider“, че чува тези оплаквания често в практиката си.

Специалистът смята, че е несправедливо да се определя едно приятелство като „едностранчиво“ заради конкретното време на нужда на приятел, но имало признаци, че не е реципрочно в дългосрочен план.

1. Чувствате се малък или невидим около приятел

При „едностранчивото“ приятелство често човек си тръгва, чувствайки се незначителен и невидим от среща с въпросното лице, коментира Вебер.

„Чувствате се така, сякаш сте по-скоро слушателят, че няма много въпроси към вас или последващи действия по теми, които сте повдигнали“, каза тя.

Някои приятели могат да имат разлики в комуникацията, при които естествено могат да говорят или споделят повече от другия. Понякога бърз разговор може да ги накара да ви зададат повече въпроси или да забележат колко често „вземат микрофона“.

Но ако не могат да се справят с прости признаци на реципрочност, като установяване на зрителен контакт, когато говорите, или запомняне на един детайл от живота ви, който не е пряко свързан с тях – това е знак, че те гледат на вас като на взаимозаменяеми.

2. Винаги правите нещо за тях

Добрите приятелства включват взаимно подпомагане в трудни моменти, независимо дали един от вас преминава през скръб, болест или труден житейски период. Но Вебер каза да обърнете внимание, ако чувствате, че „винаги правите нещо за някой друг, независимо дали слушате или му помагате“. Тя дава и пример – точно когато сте приключили с разговора за последната им раздяла, те имат нов шеф, за когото трябва да разкажат.

Плюс това, добави Вебер, дори приятели с много неща „на главата си“ обикновено ще признаят поне, че сте до тях, като кажат, че ви оценяват или попитат как е минал денят ви.

3. Вие негодувате тихо

Усещането, че съществувате за приятеля си, единствено, когато иска да сподели проблемите и тревогите си, ви кара да се чувствате ядосани и раздразнени, отбелязва Вебер. И чувството не е изолирано само когато излизате, но остава и когато не общувате.

„Откривате, че размишлявате, мислите за този човек и се чувствате обидени“, пояснява тя.

4. Състрадание

Някои хора, като например тези с по-нарцистични или тъмни качества на емпат, могат да се опитат да ви накарат да се чувствате така, сякаш трябва да сте до тях 24/7.

„Сякаш сте приели, че те се нуждаят от повече от вас, отколкото вие получавате от тях, и сте решили, че са оправдани за това по някаква причина“, каза Вебер.

Например, може да чувствате, че трябва да се държите добре с тях, защото те са част от по-голяма група приятели или работят в същата компания и не искате да се дразните с тях. По-специално Вебер отбелязва:

„Хората, които са емпатични и състрадателни, понякога свикват и дори не го осъзнават.“

Въпреки че е страхотно да се грижите за другите, важно е да полагате усилия за хора, които биха направили същото за вас. Ако това не се случва в дадено приятелство, тряба да се поставят някои граници, съветва Вебер. Ако и това не проработи, може би е време да се разделите с приятелства, които не връщат това, което сте вложили.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments