200 милиона лева и промени в мярката 60:40 искат за сектор туризъм

0
185
Пламен Димитров и Васил Велев
Снимка: Скрийншот от БНТ

Директна инжекция от 200 милиона лева и промени в мярката 60:40 за фирмите в туристическия сектор са сред целевите мерки, предлагани от бранша. Тези и други дискутираха пред „БНТ“ президентът на КНСБ Пламен Димитров и председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев.

Димитров намира за работещи две мерки насочени към сектор туризъм. Първата е за директна подкрепа на фирми и хотелиери съобразно приходите им през 2019 година. За такива инжекции той смята сумата от 200 милиона лева за подходяща. Втората е насочена към социалната мярка 60:40 като предложението е, за да са устойчиво наети хората, тя да бъде променена на 80:20 в сектор туризъм. Димитров посочи, че не е убеден в успешността на мярката за предлагане на туристически ваучери, като се съмнява в желанието на гражданите да се възползват от такива във време на пандемия.

Велев е на противното мнение относно ваучерите и в допълнение призовава за поевтиняване на чартърите, като това да се съобрази с желанията първо на българските авиолинии. От АИКБ настояват и да се преразгледат условията за участие на предприятията в мерките за подпомагане на държавата. Конкретно те настояват, че мерките, насочени към неработещи хора не трябва да дискриминират работещите. Вместо мерки 60:40 или 80:20 те предлагат мерки 60:0, 80:0 или дори 90:0, каквито има в много чужди страни. Велев също напомни за предложението за временно понижаване на ДДС до 5% или 9% за туристическия бранш.

В отговор Димитров заяви скептичността си относно промените в ДДС, посочвайки, че това е многократно дискутирана мярка. Вместо това смята за нужни повече социални мерки, свързани с хората загубили работата си. Такова би било увеличаването на периода за получаване на обезщетение или промяна в условията за отпускане на такова. Велев напомни, че такива мерки биха стимулирали „професионалните безработни“ и работата в сивия сектор в страната и в чужбина.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments