
Картината е позната за много работещи родители – часовникът показва 17:45 часа, детската градина е почти празна, всички деца са си тръгнали… освен вашето. Докато вие бързате след края на работния ден, то седи последно и чака, понякога в компанията на уморен възпитател. Мълчаливото чувство за вина е все по-тежко. А реално изход има – стига да знаете за него.
Законът е на страната на родителите – но трябва да се ползва
По данни на Министерството на труда и социалната политика /МТСП/, родителите на деца до 8-годишна възраст имат законово основание да поискат облекчаване на работния си график. Това право е регламентирано в чл. 167б, ал. 1 от Кодекса на труда, който позволява на родителя писмено да предложи промени в условията си на труд – включително съкратено работно време, гъвкаво разпределение на работния ден или преминаване към дистанционна работа.
Ключов момент тук е инициативата – законът не задължава работодателите автоматично да предложат такава възможност, а изисква родителят сам да отправи предложение.
„Работникът или служителят, който е родител (осиновител) на дете до 8-годишна възраст, има право писмено да предложи на работодателя изменение за определено време на продължителността и разпределението на работното му време“ – се казва в Кодекса.
Да си тръгнеш по-рано – без да губиш от заплатата
Важно уточнение, което често остава извън вниманието на родителите, е, че при съгласие от страна на работодателя, трудовото възнаграждение може да остане непроменено, дори при работа на 7-часов работен ден. Това облекчение не е задължително за работодателя, но законът създава рамката, в която то може да се приложи. Решенията се вземат по взаимно съгласие, а разумните работодатели често са склонни на компромис, особено когато става въпрос за ангажирани и отговорни служители.
Проблемът е в тишината след 17:30 часа
Много родители не знаят за това свое право. А още повече – се страхуват да го поискат, за да не изглеждат „неудобни“ или „непрофесионални“. Това създава парадокс: детските градини официално работят до 18:00 или 19:00 часа, но след 17:30 обикновено остават само 1-2 деца. Възпитателите сдържано намекват, че родителят закъснява, макар и да не е нарушил правилника.
Неформалният натиск – дали от страна на градината, или на колегите – често принуждава майки и бащи да се разкъсват между дете и кариера. Това може да бъде избегнато, ако законът бъде ползван съзнателно и уверено.
Какво да направите?
Проверете дали детето ви е под 8 години – това е условието по чл. 167б от КТ. Изготвeте писмено предложение до работодателя, с конкретна формулировка – например:
„Предлагам изменение на работното ми време, като се съкрати до 7 часа дневно с начало в 08:00 и край в 16:00 ч.“
Обосновете искането с нуждата от навременно взимане на детето от детската градина.
Изчакайте официален отговор – работодателят има право да откаже, но също така и да приеме с уговорка за определен период.
В един свят, в който грижата за децата често е оставена само на плещите на родителите, държавата все пак е предвидила защита – макар и тя да не „работи сама“, а само при инициатива от ваша страна. Не е нужно детето ви да е последното в градината. Не е нужно да се чувствате виновни. Нужно е да знаете правата си – и да ги използвате.
Присъединете се към нашия Телеграм
Вкус като от кухнята на баба! Рецепта за златист пай с коприва и сирене