Златен и сребърен медал за Иво и Мартин Балабанови (СКЛА Атлет – Мездра) на турнира „Академик“

0
30
Бягане
Снимка от Pixabay

Отлично представяне на Иво и Мартин Балабанови от СКЛА-Атлет Мездра в първото състезание за 2024 година. Те успяха да спечелят два медала – златен и сребърен на 53-ия Международен турнир „Академик“. Той се проведе в зала „Фестивална“ в столицата на 13 януари. Личен треньор на двамата братя е Йоло Николов.

Иво Балабанов беше без конкуренция на 3000 м. 26-годишният атлет от Благоевград пробяга дистанцията за 8:12.26 мин., което е с 14.43 секунди по-слабо от неговото лично постижение в тази дисциплина в зала, регистрирано на 11 февруари 2023 г. на турнира Boston University David Hemery Valentine Invitational в Бостън, Масачузетс, САЩ.

Втори, на цели 18.44 секунди след Иво, завърши Стоян Владков (СК Етър Атлетик – Велико Търново) с 8:30.70 мин. (PB), а трети – Николай Първанов (СКЛА Хермес 2022 – Благоевград) с 8:35.00 мин.

Много добро бягане на 800 м направи 21-годишният Мартин Балабанов, който финишира втори с време 1:52.67 мин. Това е негово лично постижение (PB) в тази дисциплина в зала, което е с 20 стотни по-добро от досегашния му върхов резултат от миналогодишния Национален шампионат в зала за мъже и жени.

Победител на 800 м стана Иван Минков Иванов (СК Юниверсал – София) също с лично постижение в тази дисциплина – 1:50.17 мин., а трети се нареди Георгий Можейко (КЛА Локомотив – Дряново) отново с личен рекорд – 1:54.93 мин.

Освен медали, Иван Иванов и Иво Балабанов получиха и парични премии, съответно от 1000 лв. и от 500 лв., за своите резултати в турнира. Наградите са учредени в памет на известния треньор от близкото минало в средните и дългите бягания Мануш Димитров, който почина през 2013 г. на 79-годишна възраст.

Следващото състезание от спортния календар на БФЛА е Националния шампионат за юноши и девойки под 20 г. в зала, който ще се проведе на 20 и 21 януари, отново в София.