Журналисти искат свободно придвижване в кулоарите на НС, Караянчева отказа

0
94
Политикът. Снимка: Фейсбук, Цвета Караянчева
Политикът. Снимка: Фейсбук, Цвета Караянчева

Журналисти, които отразяват работата на Народното събрание, излязоха с петиция до председателя Цвета Караянчева, в която настояват за свободно придвижване в кулоарите на парламента. От вчера заради разпространението на коронавируса репортерите са изолирани в отделна зала, от която следят пленарното заседание на монитор. Така обаче те не могат да задават въпроси на депутатите, което е основна част от тяхната работа.

Привидно на журналистите е осигурено всичко необходимо – автомати за кафе и закуски, но те настояват да могат да изпълняват служебните си задължения, предаде „DarikNews“.

Ето защо репортерите предлагат алтернативни мерки, които включват термометриране сутрин по модела на достъпа до Министерския съвет, както и строг пропускателен режим. Останалите възбрани като изявленията на трибуна и живите включвания единствено на определени места могат да останат.

„Нека покажем на обществото, че заедно можем да преминем през това изпитание с разум, достойнство и взаимно уважение!“, написаха журналистите до председателя на Народното събрание.

Вчера първоначално беше съобщено, че решението за забраната за достъп до кулоарите е било взето на Председателски съвет. След това обаче от „Обединени патриоти“ обявиха, че предложението е дошло от ГЕРБ. От БСП пък посочиха, че това „намирисва на ограничаване на свободата на словото“.

Със своя позиция в социалната мрежа Facebook излезе и депутатът от ВМРО Александър Сиди. Ето какво написа той:

„Мерки за сигурност. Срещу коронавирус. Или срещу словото. Не знам. Уверен съм, че журналистите са виновни за паниката. Защото най-добрата профилактика срещу китайската кашлица е да си спреш телевизора. И да си миеш ръцете. Но мерките за сигурност в Народното събрание са странни. Меко казано. Народното представителство не е по-различно от всеки български гражданин. Да си избран за народен представител е работа. Като всяка друга. Като шофьорите в събранието. Като администрацията в събранието. Като служителите в стола и кафето на събранието. Като чистачките в събранието. Като охраната на събранието. И да, работа както е работа и на журналистите в събранието. Да отделиш само журналистите е неправилно. Не само неправилно, това е стигма. Стигма, че журналистите разпространяват заразата. Другите не. Аз цял живот живея със стигма. Днес аз съм журналист!“

Малко по-късно председателят на Народното събрание Цвета Караянчева обяви, че не може да се съгласи с искането на журналистите за свободно движение в кулоарите. Тя подчерта, че има препоръки на Националния оперативен щаб и е следвала именно тях, когато е издавала заповедта за въвеждането на мерки в парламента, предаде „Фокус“.

„Когато се затварят граници на държави, ние трябва да бъдем отговорни.“, обяви Караянчева.

Тя съобщи още, че че свика Председателски съвет, на който ще каже на политическите групи, че са длъжни да осигуряват на журналистите хора, на които да се задават въпроси, когато има интерес към тях. Тя подчерта, че досега никога Народното събрание не е работило в такава екстремна среда.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments