Желанието на Тръмп за прекратяване на пандемията противоречи на реалността

0
106
Президента Доналд Тръмп.
Снимка: Пиксабей

Президентът Доналд Тръмп няма намерение да направи, каквото и да било ново нормално нещо, за да реагира адекватно на пандемията от коронавирус. Така започва анализ на Стивън Колинсън от “CNN”Драматичното доказателство за това е голямото събитие за връщане към президентската кампания, определено за събота вечер. Събитието в Оклахома ще бъде изключителен момент, дори по време на президентство, което често опровергава доверието.

Всъщност, това ще бъде единствено, ако не и първото събитие с масово участие на хора на закрито навсякъде по света след месеци. 20-хилядната тълпа, която Тръмп се очаква да събере, ще създаде голяма масовка, със съмнително социално дистанциране и то точно в момент, когато големите северноамерикански спортни лиги са далеч от нормалното провеждане на мачовете си, което се случва без зрители на фона на страхове от създаването на “супер разпространителни” събития.

Митингът е може би най-драматичният пример за отказа на президента да закали поведението си и най-накрая да признае, че пандемията е нарушила ритъма на нормалния живот. За да прокара икономически пътеки, той продължава да разпространява дезинформация за болестта и резултатите от американските тестове. Кумулативният ефект е, че като че ли по този начин се създава впечатлението, че най-тежката обществена здравна криза от 100 години насам вече е отминала. Потискайки изявите на Белия дом на водещи неправителствени здравни служители и пренебрегвайки съветите на експертите му относно носенето на маска, Тръмп също омаловажава сериозността на вирус, който продължава да убива хиляди американци всяка седмица.

Нагласата му съвпада с осезаемата умора на обществото след седмици на препоръки за престой в дома и ограничения за това къде хората могат да пътуват, да се хранят и да се социализират. Този “студен подход” подхожда на кампанията му за преизбиране, като има за цел да остави впечатлението, че страната вече е надделяла над заплахата.

Но здравните експерти предупреждават, че отношението на президента подкопава националните усилия за борба с болестта и може да струва живота на много хора и да нанесе още повече щети на икономиката, смазана от заповедите за блокиране. Внимателно наблюдаваният модел на Института за здравни показатели и оценка в Университета на Вашингтон в понеделник прогнозира над 201 000 смъртни случаи от COVID-19 в САЩ до 1 октомври. Цифрите бележат рязко увеличение на ежедневните смъртни случаи през септември и октомври.

Като се има предвид всичко това, има лек смисъл в действията на Тръмп, който се изравни с американския народ относно степента на предизвикателството, поставено от COVID-19. Ако не друго, той негласно насърчава приемането на смъртта на хората – понастоящем повече от 116 000 са загиналите от вируса в САЩ. много хора не могат да усетят щетата, докато някой техен близък или роднина не бъде пряко споходен от тази съдба. Малко са признаците, че Белият дом предпазва нацията от общ кръстоносен поход на споделена жертва.

В понеделник Тръмп предположи, че болестта вече е избледняла заплаха в коментари, които опровергаха науката и логиката.

“Ако не тествате, нямате случаи”, каза той.

“Ако бяхме спрели да тестваме, в момента щяхме да имаме много малко случаи, ако въобще  има такива. Но ние го правим”, заяви Тръмп в забележки, които припомнят първоначалното му отрицание, че коронавирусът ще бъде заплаха за Съединените щати в началото на годината, докато не стана твърде късно.

Вирусът не си е отишъл

Докато Тръмп е готов да продължи, вирусът – макар че може да действа забавено,  не се е разминал. В знак на предстоящите месеци на засилена бдителност властите в Пекин, които си мислеха, че са победили избухването на болестта, която след това се разпространи по целия свят, се борят за задържане на огнище в китайската столица, което заплашва да отприщи истинска втора вълна от инфекции.

Но Тръмп оставя впечатлението, че нормалността е точно зад ъгъла, въпреки предупрежденията на един от най-добрите му правителствени експерти в областта на здравеопазването, д-р Антъни Фочи, според който подобно приветствено отношение може да очакваме чак след година.

Въпреки молбите на здравните власти в Оклахома да отложат предстоящия митинг, за да се избегне разпространението на новия коронавирус, президентът прави обратното – говори за организиране на втори масов митинг на закрито, за да се покаже това, което според кампанията му е “непосилен отговор на събитието”. Превантивните мерки, които ще бъдат извършени преди самото събитие, е тестване на температурата на всеки и предлагане на маски и средства за дезинфекция. Въпреки това хиляди хора ще бъдат натъпкани на едно място в закрито пространство с часове, а това са идеални условия за разпространението на вируса.

Дъщерята на президента Лара Тръмп, която служи като старши съветник на кампанията, заяви, че екипът му няма да принуждава хората да носят маски на митинга и обвини критиците в лицемерие вследствие на мащабните протести в цялата страна по време на смъртта на Джордж Флойд – от която някои здравни експерти също се страхуват, че биха могли да разпространят инфекции.

“Всеки има избор. Никой не е принуждаван да подписва, че ще се яви на този митинг. Това е масов отговор, че сме стигнали, докъдето трябва и мисля, че става ясен факта, че хората са готови да се върнат към живота”, – каза тя пред Fox News.

Събитието недвусмислено ще изпрати силен политически сигнал, който може да засили кампанията на Тръмп и със сигурност ще накара президента да се почувства по-добре. Вероятно може да засили натиска върху предполагаемия кандидат на демократите Джо Байдън да бъде по-дързък със собствената си кампания. Но ралито може да дойде и със смъртоносен заряд. Така че едва ли е изненадващо, че има назряващи въпроси относно чувството на отговорност на президента и готовността му да пожертва здравето на собствените си привърженици за постигане на политическите си цели.

“Оклахома се справи много добре. Току-що говорих с губернатора. Той е много развълнуван за предстоящото събитие”, заяви Тръмп пред репортери в Белия дом в понеделник.

“Оклахома има много малък брой (бел. ред. на инфекции)”, каза той. “Те свършиха наистина фантастична работа.”

Президентът е прав, че Оклахома, подобно на много западни щати, не е бил толкова силно засегнат от пандемията, колкото някои по-населени градове и щати по крайбрежието. Но кривата на заразяване на държавата се увеличава през последните дни и в петък регистрира най-големия си дневен скок в случаите на COVID-19, което подтиква директора на здравния отдел на Тулса да заяви, че желае Тръмп да отложи митинга.

“Има много неща, които трябва да направим”

Докато се стремят да оправдаят съботния митинг, Тръмп и неговите най-добри помощници описват прекалено розова картина за състоянието на пандемията в Оклахома.

“В съвсем реален смисъл те изравниха кривата”, каза вицепрезидентът Майк Пенс пред репортери.

Пенс остави впечатление, че най-лошото от избухването на COVID-19 е преминало, като каза, че има не по-малко от 400 смъртни случая от вируса в цялата страна в неделя, въпреки че статистическите данни за смъртността обикновено изостават и има опасения от нарастващи инфекции в щати, които агресивно отвориха своите икономики, включително Тексас, Флорида, Южна Каролина и Аризона.

Твърдението на Пенс, че Оклахома е изравнил кривата, не се подкрепя от данни, събрани от CNN, и се основава на анализите на университета Джон Хопкинс, които показват постоянно нарастващ процент на инфекцията в държавата през последните две седмици.

Няма съмнение, че Тръмп може да намери възприемчива публика за желанието си пандемията просто да изчезне. Истории за хора, които не носят маски и пренебрегват препоръките за социално дистанциране след седмици, прекарани по домовете си, се появяват из цялата страна. Правителството на Ню Йорк, начело с демократа Андрю Куомо предупреждава, че ще възстанови ограниченията, ако хората нарушават правилата. Но позицията на президента – като се има предвид, че той има най-силния глас в страната и подкопава препоръките на собственото си правителство за безопасно отваряне, тревожи много здравни специалисти.

“Ако не искаме да свършим със стотици хиляди загинали американци и ако не желаем напълно разрушена икономика, има много неща, които трябва да направим”, смята д-р Ашиш Джа, професор по глобално здраве в университета в Харвард, цитиран от Джейк Тапър от Си Ен Ен в понеделник. Експертът призовава още за строги тестове и проследяване на заразата, социално дистанциране и носенето на маски за лице – стъпка, която Тръмп отказва да препоръчва.

“Просто се чувства така, сякаш сме загубили волята си да го направим. И мисля, че това е неприемливо”, заяви още д-р Джа, предупреждавайки, че страхът на Тръмп от броя на заразените с вируса в САЩ, които изглеждат зле, източва политическата воля за борба с пандемията.

“Животът вече не е пикник”

Не всички новини са обезкуражаващи. Смъртта от коронавируса в момента намалява, включително в тежко засегнати райони като Ню Йорк, Ню Джърси и централните места около Вашингтон. Има причини да се надяваме, че с носенето на маски, социалното дистанциране и чрез избягване на големи тълпи страната може да намери оптимален начин за съществуване и да отвори икономиката си, докато вирусът живее сред нас.

Уилям Хазелтин, председател и президент на ACCESS Health International, каза в понеделник, че американците трябва да си припомнят времето преди да е имало усъвършенствани медицински лечения, когато животът е бил много по-несигурен, когато страната все още е изграждала своите големи градове, железопътни линии и е водила Втората световна война.

“Обществото функционира, но функционира по различен начин. То функционира с рязко осъзнаване, че живеем в привилегирован момент, който може да бъде прекратен в един миг. И това е фундаментална промяна в начина, по който хората трябва да гледат на живота. Животът вече не е пикник”, каза експертът в ефира на CNN в предаването “Новия ден”.

“Призовавам всички да мислят за рисковете, на които излагат себе си, семейството си и всички, които обичат, когато се държат безотговорно, като не спазват препоръките за носене на маски и социално дистанциране. Нова реалност е и ние трябва да се съобразим с нея. Ние се адаптираме, оцеляваме, но трябва да се съобразим”, добави той.

Точно такъв е съветът към американския народ, който президентът би трябвало да защити, вместо да отрича реалността на криза, която заплашва да убие десетки хиляди свои съграждани.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments