Земята има шанс 50:50 да достигне ключова точка на затопляне до 2026 г.

0
34
Затопляне
Затопляне. Снимка: Pixabay

Светът се приближава до прага на затопляне, който международните споразумения се опитват да предотвратят, с почти шанс 50:50 Земята временно да достигне тази температурна марка през следващите 5 години, прогнозираха екипи от метеоролози по целия свят, цитирани от „Асошиейтед прес“.

С продължаващото изменение на климата, причинено от човека, има 48% шанс земното кълбо да достигне средногодишно 1,5 градуса по Целзий (2,7 градуса по Фаренхайт) над прединдустриалните нива от края на 1800-те поне веднъж в периода отсега до 2026 г., ярко червен сигнал в преговорите и науката за изменението на климата, прогнозира за Световната метеорологична организация късно в понеделник екип от 11 различни центъра за прогноза.

Шансовете се увеличават заедно с термометъра. Миналата година същите прогнози поставиха коефициентите на по-близо до 40%, а преди десетилетие той беше само 10%.

Екипът, координиран от метеорологичната служба на Обединеното кралство, в своята петгодишна обща прогноза каза, че има 93% шанс светът да постави рекорд за най-гореща година до края на 2026 г. Те също така изтъкнаха, че има 93% шанс, че 5-те години от 2022 до 2026 ще бъдат най-горещите в историята. Синоптиците също така прогнозират, че опустошителната мегадуша, податлива на пожари в югозападната част на САЩ, ще продължи. Старшият учен от UK Met Office Леон Хермансън, който координира доклада, коментира фактите така:

„Ще видим продължаващо затопляне в съответствие с това, което се очаква с изменението на климата.“

Тези прогнози са глобални и регионални прогнози за климата в годишна и сезонна времева скала, базирани на дългосрочни средни стойности и най-съвременни компютърни симулации. Те са различни от все по-точните прогнози за времето, които предсказват колко горещ или влажен ще бъде даден ден на определени места. Но дори ако светът достигне тази марка от 1,5 градуса над прединдустриалните времена – земното кълбо вече се е затоплило с около 1,1 градуса (2 градуса по Фаренхайт) от края на 1800-те – това не е съвсем същото като глобалния праг, определен за първи път от международните преговарящи по Парижкото споразумение от 2015 г. През 2018 г. голям научен доклад на ООН прогнозира драматични и опасни последици за хората и света, ако затоплянето надвиши 1,5 градуса.

Глобалният праг от 1,5 градуса е за това, че светът е толкова топъл не за 1 година, а за период от 20 или 30 години, смятат няколко учени. Това не е това, което прогнозира докладът. Метеоролозите могат да кажат само дали Земята достига тази средна годишна стойност, може би десетилетие или две, след като действително е стигнала това ниво, защото това е дългосрочна средна стойност, става ясно то думите на Хермансън. Климатологът от университета Корнел Натали Махауалд, която не е част от екипите за прогнозиране, заяви:

„Това е предупреждение за това, което ще бъде просто средно след няколко години.“

Прогнозата добива смисъл, като се има предвид колко топъл вече е светът и се очаква покачване на допълнителна десета от градуса по Целзий (почти две десети от градус по Фаренхайт) заради климатичните промени, причинени от човека през следващите пет години, каза климатологът Зек Хаусфатер от технологичната компания Stripe и Berkeley Earth, която не е част от екипите за прогнозиране. Добавете към това и вероятността от силно Ел Ниньо – естественото периодично затопляне на части от Тихия океан, които променят световното време – което може временно да хвърли още няколко десети от градуса на върха и светът да достигне 1,5 градуса.

Светът е във втората поредна година на Ла Нина, обратното на Ел Ниньо, което има лек глобален охлаждащ ефект, но той не е достатъчен, за да противодейства на цялостното затопляне на улавящите топлина газове, изхвърляни от изгарянето на въглища, петрол и природен газ, казаха учени. Петгодишната прогноза казва, че Ла Нина вероятно ще приключи в края на тази година или през 2023 г.

Парниковият ефект от изкопаемите горива е като поставяне на глобални температури върху нарастващ ескалатор. Ел Ниньо, Ла Нина и шепа други естествени вариации на времето са като да правите стъпки нагоре или надолу по този ескалатор, разясниха учени.

В регионален мащаб Арктика все още ще се затопля през зимата със скорост 3 пъти повече от средното за земното кълбо. Докато американската югозападна част и Югозападна Европа вероятно ще бъдат по-сухи от нормалното през следващите пет години, по-влажни от нормалните условия се очакват за често сухия регион Сахел в Африка, Северна Европа, Североизточна Бразилия и Австралия, прогнозира докладът.

Глобалният екип прави тези прогнози неофициално от десетилетие и официално от около пет години, с точност над 90%, потвърди Хермансън.

Най-добрият климатолог на НАСА Гавин Шмид коментира, че цифрите в този доклад са „малко по-топли“ от това, което използват НАСА на САЩ и Националната администрация за океански и атмосферни изследвания. Той също изрази съмнения относно нивото на умения за дългосрочни регионални прогнози. В имейл Шмид пише:

„Независимо от това, което се прогнозира тук, е много вероятно да надхвърлим 1,5 градуса C през следващото десетилетие, но това не означава непременно, че сме ангажирани с това в дългосрочен план – или че работата за намаляване на по-нататъшните промени е не си струва.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments