Зеленски за войната в Украйна: Русия води газова война, като прекъсна „Северен поток 1“

0
15
Северен поток. Снимка: Архив
Северен поток. Снимка: Архив

Украйна обвини Москва, че води “газова война” срещу Европа и че намалява доставките, за да всява “терор” у хората, предава „BBC“. Руската енергийна компания „Газпром“ обяви, че отново намалява газовите потоци в Германия, за да позволи работата по турбина на газопровода „Северен поток 1“.

Но президентът на Украйна Володимир Зеленски каза, че това е просто „газов шантаж“ срещу Европа. Газопроводът „Северен поток 1“, който изпомпва газ от Русия за Германия, работи доста под капацитета си от седмици.

По-рано този месец най-големият европейски тръбопровод на Русия беше напълно спрян за 10-дневна пауза за поддръжка, което предизвика опасения в Европа, че доставките изобщо няма да бъдат подновени.

Доставките наистина стартираха отново преди 5 дни – макар и все още с намален капацитет. Но в понеделник Газпром обяви, че отново ще намали доставките на газ.  Този път тя каза, че трябва да намали подаването на газ до около половината от сегашните нива, за да извърши поддръжка. Германското правителство обаче заяви, че няма техническа причина да ограничи доставките. Във вчерашното си обръщение Зеленски заяви:

„Газовото изнудване на Европа, което се влошава само всеки месец, е необходимо на една терористична държава, за да влоши живота на всеки европеец.“

Той е на мнение, че това е умишлено предназначено да затрудни Европа да се подготви за зимата, без да се грижи за бедността, която хората могат да страдат в по-студените месеци в резултат на това. ЕС, който получи 40% от газа си от Русия миналата година, също обвини Русия, че използва енергията като оръжие.

Последното намаляване на потоците оказва натиск върху страните от ЕС да намалят още повече зависимостта си от руския газ и вероятно ще затрудни попълването на газовите си доставки преди зимата.

Европейските министри на енергетиката се срещат в Брюксел във вторник, където се надяват да подпишат съвместен отговор на кризата. Миналата седмица Европейската комисия предложи страните членки да намалят потреблението на газ с 15% през следващите седем месеца. Целта ще бъде доброволна, но съгласно предложенията Комисията може да реши да я направи задължителна при спешни случаи.

Въпреки че някои държави се противопоставиха на плана, натискът върху столиците на ЕС да постигнат споразумение е голям. Урсула фон дер Лайен, председателят на Европейската комисия, по-рано каза, че перспективата Русия да спре напълно доставките на газ за ЕС е „вероятен сценарий.

Откакто Русия нахлу в Украйна през февруари, цената на газа на едро вече скочи, което се отрази на сметките за енергия на потребителите по целия свят.

Кремъл обвинява западните санкции за повишаването на цените, като настоява, че е надежден енергиен партньор и не носи отговорност за неотдавнашното прекъсване на доставките на газ.

Междувременно Украйна все още се надява, че важна сделка, сключена с посредничеството на ООН миналата седмица, може да означава възобновяване на износа на зърно от нейните черноморски пристанища „до дни“. Министърът на инфраструктурата на страната Александър Кубраков разясни:

„Ако страните гарантират сигурност, споразумението ще работи. Ако не го направят, няма да работи.“

Във вечерното си обръщение президентът Зеленски също каза, че е уверен, че износът на зърно от Украйна ще започне отново тази седмица. Коментарите му дойдоха след опасения, че сделката може да се разпадне, след като Русия атакува главното пристанище на Украйна Одеса с ракети в събота.

Около 20 милиона тона зърно са блокирани в Украйна и не могат да напуснат, тъй като руският флот контролира по-голямата част от Черно море.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments