Защо температурите продължават да падат до опасни нива, въпреки че планетата се затопля?

0
57
Студено време
Студено време. Снимка: Pixabay

Дори когато светът „подобрява“ един след друг рекордите за екстремна горещина и се приближава към критичните прагове на глобално затопляне, бруталните вълни на смъртоносен студ също биват регистрирани под формата на опустошителни циклони, които причиняват мразовито време и обилни снеговалежи. Всичко това означава, че климатичната криза е съвсем реална или значима, пише „CNN“.

Някои учени твърдят, че климатичните промени, и по-конкретно бързото затопляне в Арктика може би всъщност увеличават вероятността студеният полярен въздух да се насочи на юг. Този уикенд подобно явление може да се наблюдава в североизточна част на САЩ като пример за това как дългосрочната тенденция на затопляне се прекъсва от екстремно, рекордно застудяване. През януари беше отчетено друго нехарактерно явление за почти всички североизточни градове в страната – този месец ще бъде запомнен като най-топлия януари в историята им. Това е бил първият месец в Ню Йорк, в който всеки ден температурите бяха над средните, и първият път, когато месецът завърши без обилни снеговалежи в града.

Този уикенд обаче предстои да се случи точно обратното, когато рекордната топлина ще се превърне в рекорден студ, а прогнозите са за десетки ниски температури не само в САЩ, а и на много други места по света. Очаква се в събота студеният вятър да бъде придружен с опасните за милиони хора температури от минус 34 градуса по Целзий. И така, какво всъщност се случва?

Екстремен студ

Въпреки че зимите стават все по-топли като цяло и топлите рекорди са много повече от студените, този януари донесе унищожителен студ в някои части на Азия. Температурите в град Мохе в Северен Китай се понижиха до минус 53 градуса по Целзий, което е най-ниската температура, регистрирана някога в страната. Кучият студ и рекордното количество обилен сняг в Япония причиниха смъртта на най-малко четирима души. Такава студена по тези географски ширини се случва веднъж на десетилетие. Според прогнозите подобни рекордно ниски температури са отчетени и на няколко места в Южна Корея.

Над 150 души са загинали и в Афганистан, където температурите достигнаха минус 28 градуса по Целзий. Това е една от най-суровите зими в страната от десетилетия насам.

В най-студения град в света, Якутск в Източен Сибир, температурите достигнаха минус 62,7 градуса по Целзий – най-ниските от повече от две десетилетия насам според метеоролозите.

Екстремното зимно време сега се пренася в САЩ, където опасно студеният арктически въздух се насочва постепенно на юг, обхваща много части на страната и бързо изтрива представата за предходния мек януари.

Каква е причината за студа?

Времето е тясно свързано с въздушните течения – вълнообразна река от бързо движещ се въздух високо в атмосферата, приблизително на нивото, на което летят самолетите. Когато това течение се насочи на юг, студеният арктически въздух може да достигне заедно с него средните ширини – частта от Земята, където живеят най-много хора в Северна Америка, Европа и Азия. Именно това се случи в Азия през януари, твърди пред „CNN“ Джуда Коен, климатолог от Масачузетския технологичен институт и директор на отдела за сезонни прогнози в Атмосферни и екологични изследвания. Когато течението се оттегли на север, топлият въздух също ще се придвижи по-на север. Според експерта голямото колебание на високото налягане над Европа през януари е довело до рекордно високи зимни температури и до липсата на сняг в някои планини.

Има и друг фактор, който трябва да се вземе предвид. Полярният вихър. Това е пояс от силни ветрове, обгръщащи изключително студения арктически въздух, който се намира изключително високо в стратосферата – над нивото на въздушното течение – около Северния полюс.

Полярният вихър е като въртящ се връх, казва още Джуда Коен. В нормалното си състояние той се върти много бързо, задържайки студения въздух близо до центъра, подобно на кънкьор, който се върти бързо на място, с ръце, прибрани към гърдите. От време на време обаче този ритъм се нарушава. Сякаш кънкьорът попада на пукнатина в леда и се отклонява от посоката си, размахвайки ръце. Полярният вихър се колебае, разтяга се и се изкривява, разпръсква студен въздух и влияе на пътя на въздушното течение. Някои учени твърдят, че леки смущения в полярния вихър са допринесли за неотдавнашните екстремни застудявания в Азия.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments