Защо паундът достигна рекордно ниска стойност?

0
40
Пазари
Снимка: Pixabay

Паундът се срина до рекордно ниско ниво спрямо долара, тъй като пазарите реагират нестабилно на идеята за най-голямото намаление на данъците в Обединеното кралство от 50 години насам. Тази сутрин стойността на стерлинга в Азия също се понижи до 1,03 долара, след което възстанови предишната си стойност, достигайки около 1,06 долара.

Новият финансов министър Кваси Куортенг обеща още данъчни облекчения в допълнение към пакета от 45 млрд. паунда, който обяви в петък, на фона на очакванията, че заемите ще нараснат. Това доведе до колебание на пазарите, като паундът е подложен на натиск и поради нестабилността на долара.

В сутрешната азиатска търговска сесия еврото достигна ново 20-годишен понижение спрямо долара.  Това се дължи най-вече на опасенията на инвеститорите, че на хоризонта се задава дълбока рецесия с наближаването на зимата, без да има признаци, че скоро ще настъпи краят на енергийната криза или на войната в Украйна.

Икономисти предупреждават, че ако паундът се задържи на това ниско ниво спрямо долара, вносът на стоки, чиято цена е в долари, включително петрол и природен газ, ще стане по-скъп. Други стоки от САЩ също могат да поскъпнат значително, а британските туристи, които посещават Америка, ще открият, че парите им, предвидени за почивка не им стигат толкова, колкото са стигали преди. Съществуват и опасения, че намаляването на данъците и увеличаването на държавните заеми ще доведат до висока инфлация и ще принудят Английската централна банка да повиши лихвените проценти още повече. Това ще повиши месечните разходи по ипотечните кредити на милиони собственици на жилища.

Миналата седмица Банката повиши лихвените проценти с половин процентен пункт до 2,25%, за да се опита да облекчи ефектите от инфлацията, която достигна своя 40-годишен връх от 9,9%. Това е седмото поредно увеличение на лихвите, които са най-високите от 14 години насам. Въпреки това някои експерти изказаха предположения, че банковата институция може да свика извънредно заседание още тази седмица, за да повиши отново лихвените проценти в близко бъдеще.

Коментирайки вероятността Английската централна банка да повиши лихвените проценти осезаемо преди насроченото за ноември заседание, бившият заместник-ръководител на банката Джон Гийв заяви пред „BBC:

Сигурен съм, че те не искат особено да го правят, защото това е натиск. Редовната поредица от срещи в предвидими часове е част от режима, който въведохме, когато направихме банката независима, така че спешните срещи се избягват, ако изобщо е възможно, и съм сигурен, че те ще се опитат да го избегнат и сега.“

Наред с идеята за намаляване на данъците с 45 млрд. паунда, правителството потвърди, че ще похарчи 60 млрд. паунда през първите шест месеца като част от от програмата си за субсидиране на нарастващите сметки за електроенергия за домакинствата и предприятията. Очаква се обаче тези разходи да нараснат още, тъй като схемата за подпомагане на домакинствата ще продължи две години.

Лейбъристката Рейчъл Рийвс определи спада на стерлинга като „изключително тревожен„, като добави: „Трябва да чуем от финансовия министър плановете му за овладяване на проблемите, свързани с публичните финанси, тъй като именно това предизвиква истинска загриженост у търговците на пазара и работещите хора.

В петък Министерството на финансите отказа да публикува прогнозата на независимия контролен орган, известен като Службата за бюджетна отговорност за икономическите перспективи на Обединеното кралство, както и прогнозата и за бъдещите заеми и дълг. Политическият редактор на „BBC“ Крис Мейсън заяви, че макар министрите да не са казали нищо публично, той остава с впечатлението, че те имат намерение да изчакат, тъй като се надяват, че това е краткосрочна нестабилност. Въпреки това той подчерта, че един депутат от Консервативната партия му е споделил, че това, което се случва в момента, е много тревожно и може да се отрази негативно във всички аспекти.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments