Защо е важно да се изучават опасностите в интернет в училище?

Премахването на криптирането предизвиква притеснения за личната сигурност

0
29
Деца, интернет
Снимка: Pixabay

Въпросът за безопасността на децата в интернет става все по-актуален, а новите регулации на Европейския съюз поставят нови предизвикателства. Предстои влизането в сила на директива, която би могла да доведе до премахване на криптираната комуникация в интернет. Тази мярка, известна като „чат контрол“, има за цел да предпази децата от опасности онлайн, но същевременно предизвиква сериозни опасения сред експертите.

Според организацията „Електронна граница – България“, „чат контрол“ ще изисква от интернет компаниите да сканират и премахват съдържание, свързано с насилие над деца, както и да докладват за това на Европейската комисия. Обаче, този процес може да изисква премахването на пълното криптиране на комуникацията, което в момента осигурява защитата на данните на потребителите.

Богомил Шопов от „Електронна граница – България“ изтъква, че криптирането от край до край гарантира, че личните съобщения не могат да бъдат прихванати от злосторници. Ако тази защита бъде премахната, съществува риск от нарушение на военни и журналистически тайни, както и от поява на нови уязвимости за кибератаки.

Според Шопов, предложената законодателна промяна не решава проблема за защита на децата в интернет по адекватен начин. Вместо това, той предлага технологични решения, които да осигурят защита без компрометиране на криптирането, например чрез докладване на опити за злоупотреба от деца или продължаване на образованието по безопасност в интернет.

В България, Центърът за безопасен интернет предлага подкрепа и съвети, а правителството изготвя позицията си по директивата. Въпреки това, неяснотата в позицията на страната е притеснителна. Според Шопов, България е в противоречие, подкрепяйки както защитата на правата на гражданите, така и предложението за премахване на криптирането.

Гражданите имат възможност да изразят мнението си до 18 септември, като могат да изпращат своите становища до Министерството на вътрешните работи. Официалната позиция на България ще бъде представена на 10 октомври.

Експертите призовават евродепутатите да не приемат директиви и правила без предварителна експертиза, за да избегнат последствия, които могат да засегнат личните свободи на гражданите. Важно е вземането на решенията да бъде информирано и балансирано, за да се защитят както правата на децата, така и основните права на всички потребители на интернет.

Потребители, внимавайте! Онлайн реклами на липсващи атрактивни ученически стоки от серия могат да ви подмамят

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments