Защо Борис Бонев бе отстранен от Председателския съвет на Столичния общински съвет?

0
521
Борис Бонев. Снимка: Личен архив
Борис Бонев. Снимка: Личен архив

Независимият общински съветник Борис Бонев е бил отстранен от Председателския съвет на Столичния общинския съвет. На кого е пречил и как се е стигнало до това, Бонев разказа пред Искра.бг:

Първо ще уточня, че Председателският съвет е консултативният орган на Общинския съвет, на който се коментира дневният ред на заседанията и приоритетите на работа. По съществуващия правилник присъстват председателите на политическите групи и заместник-председателите на Общинския съвет. Аз отидох на първото заседание и заявих, че представлявам близо 50 000 души и съм длъжен да направя всичко възможно това да се случва по най-добрия начин – във всяко звено, в което се взимат решения.

Членове първоначално преценили, че Бонев може да участва, защото осъзнали факта, че отговаря за една не малка група столични граждани. Тогава обаче започнали и проблемите:

За мое огромно съжаление още от самото начало представител на една от партиите, която носи в името си демократичността, непрекъснато питаше на какво основание съм там и се заяждаше. Опитваше се да направи така, че повече да не бъда част от екипа. Получиха се детински изпълнения и коментари: „Щом Борис Бонев присъства, значи всеки може, половината ми група също ще дойде.“

Нападките са довели до напрежение. По тази причина председателят отказал да го допуска до заседания, въпреки първоначалното становище, че може да е там:

Ще си позволя да обясня още нещо за работата на институцията – идеята е всяка политическа сила да изпрати свои представители, за да може по оперативен начин да се решават проблемите и въпросите. В момента 60 общински съветници имат такива. Само аз нямам достъп до информация. Намирам това за крайно недемократично. Случващото се произлиза и от остарелия правилник. Точно по тази причина всички политически сили още през ноември месец се съгласихме, че има нужда от промяна. Беше изготвен нов документ, но сроковете за обсъждане изтекоха. Преди два дни повдигнах въпроса – защо не се приема. Отговорът гласеше, че има по-важни неща. Разбира се, че е така. Но новият правилник би дал гаранция за прозрачност, участие на гражданите, повече информация и би решил много проблеми.

Бонев обясни, че ще продължи да работи и да дава най-доброто от себе си, въпреки че партиите имат интерес единственият независим общински съветник да бъде далеч от мястото, на което се взимат решенията.

С екипа му целят да се наложат важни мерки, чрез които града да се справи с икономическата криза заради коронавируса. По негово мнение са нужни генерални промени:

София формира близо 40% от Брутния вътрешен продукт на България. Икономиката на този град е ключова за тази на цялата страна. В първоначалните месеци държавата е тази, която разполага с най-много инструменти, за да подпомогне бизнеса. Има безспорни мерки – опрощаване на таксите за тротоарно право на магазини и заведения, наеми на принудително затворили бизнеси. Нашата задача като общински съветници обаче е друга – да приложим всички възможни усилия, за да променим генерално системата, по който работи Столична община.

Бонев изтъкна, че сегашната ситуация е непрозрачна и пропита с корупция и не трябва да продължава. Даде пример със сферата на строителството:

5 фирми получават всички поръчки за пътни ремонти на територията. Когато няма конкуренция, бизнесът страда. Най-сигурният начин да спасим икономиката на София, а с това и на България, е нашата община да започне да прави честни и открити обществени поръчки. Да печели най-добрата фирма, а не някоя конкретна. Това ще е огромен стимул. Трябва да спре изнудването на бизнеса, да има равнопоставеност. Не може столичния инспекторат да подминава ресторантите, на които стои предизборният плакат на Йорданка Фандъкова, а собствениците да нарушават правилата. С екипа ми сме се заели много сериозно с това. Следващите седмици ще направим разкрития, чрез които няма да е възможно да продължи старият начин на работа.

Общинският съветник изтъкна, че е много важно да се предприемат действия, които да върнат туристите в града. Нужни са стратегия и продукт, които да се управляват адекватно, което по негово твърдение не се случва на този етап:

Давам пример – много хора идват за уикендите, а точно тогава информационните центрове и голяма част от забележителностите, стопанисващи се от Столична община, не работят. Имаме голям списък от решения и очакваме следващата седмица да гласуваме една част от тях.

Представителят на местната власт обясни, че страната ни се представя много добре по отношение на борбата срещу коронавируса. Броят на заболелите е малък и сме сред първите, въвели строги ограничения. Това обаче създава усещане в хората, че заради 600 заразени се блокира цялата страна:

Така се създава вътрешен импулс да се нарушат забраните. Много е важно сега да сме дисциплинирани. Иначе нещата ще станат много сериозни, както се получи в други страни. Разбирам хората – говорим за една реалност от рязко обедняване. Тук е ролята на управляващите да помогнат на всички, които ще останат без доход. Това се случва с ясни послания и с даване на пари. Дори в Германия, която е световен пример за финансова дисциплина, не се пестят средства.

Бонев изрично подчерта, че под „развързана кесия“ има предвид честно изразходвани ресурси, които да отидат за гражданите, а не за кражби и корупция. Не мафията да се възползва от кризата и страха на обществото.

Визията му за София е едно населено място, в което се живее, учи и работи спокойно. Столица на щастливи и достойно живеещи граждани:

Вярвам, че може да се постигне. Ако липсваше потенциал, нямаше да се върна от Париж, за да се боря. Знам, че можем да бъдем град за пример!

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments