Защо антикорупционните протести в България са от значение за ЕС?

2
487
Протест
Снимка: Facebook

Хиляди хора излязоха по улиците в цяла България през последните седмици, пише “ecfr.eu”. Сънародниците им в чужбина се събират извън посолствата на страната. Онлайн още хиляди са подписали петиции с искане за оставката на главния прокурор Иван Гешев и правителството, водено от премиера Бойко Борисов.


Протестите бяха предизвикани от полицейски набег в офисите на самия президент на 7 юли и последвал скандал с морски вили, в който участва бившият лидер на партия “Движение за права и свободи” Ахмед Доган, който незаконно се отнесъл към обществения плаж като свой собствен. Президентът Румен Радев отдавна обвинява Борисов в корупция и “връзки с олигарси”, а на 11 юли призова премиера и главния прокурор да се оттеглят от постовете си. Най-големите протести в България от 2013 г. насам се разшириха в исканията за системна промяна на три фронта:

  • борбата срещу корупцията и мафиотските връзки на властите;
  • реформи в съдебната система;
  • свободата на словото;

“ЕС сляп ли си?” е един от лозунгите на протестиращите – и той сигнализира, че въпросът е по-голям от просто вътрешната политическа криза на страната. Разказва се също, че протестиращите също са предприели протести пред централата на Християндемократическия съюз в БерлинКато се има предвид глобалната пандемия, исканията за сключване на споразумението за възстановяване на Европейския съюз и сегашните ежедневни геополитически предизвикателства, представени от Китай, САЩ и други големи сили, протестите на България може да изглеждат незначителна подробност. Но както обикновено, дяволът е в детайлите и това може да се окаже яростно разрушително, което потенциално ще навреди на проекта на ЕС в дългосрочен план.

Какво се случва?

Управляващата партия ГЕРБ е част от Европейската народна партия в Европейския парламент. ЕНП изрази подкрепата си към българското правителство в отговор на демонстрациите. “Групата на ЕНП изцяло подкрепя българското правителство на Бойко Борисов и усилията му да защити икономиката срещу негативните ефекти на коронакризата, борбата с корупцията и напредъка, който се постига за присъединяването към Еврозоната”, заяви лидерът на групата Манфред Вебер на 10 юли.

Но това има по-широко значение. Подобни изявления имат за цел да създадат усещане за външна подкрепа на ръководеното от ГЕРБ правителство, което след това използва вътрешно в подкрепа на себе си. Изборите за Европейски парламент през май 2019 г. показаха, че гражданите като цяло все още подкрепят европейския проект, но също така очакват да се забележат известни промени. Докато определени партии са част от групата на ЕНП, те обаче не могат да бъдат промяната, за която са гласували хората. Това би могло да предизвика недоволство не само сред българите, но и сред гражданите на други държави-членки. Когато европейските лидери не адресират правилно исканията на хората за справедливост, върховенство на закона и демокрация във всяка държава-членка на ЕС, това се отразява негативно на ЕС като цяло.

Политическата криза в България е заплаха за бъдещата стабилност на ЕС. България току-що влезе в ERM 2, чакалнята на еврозоната и политическата стабилност в страната – основана на върховенство на закона, демокрация, функционираща съдебна система и ефективни антикорупционни механизми – е от решаващо значение за евентуалното членство в еврозоната. Осигуряването на реформи да следват тези принципи е нещо, на което настоящото правителство постоянно се проваля. В ЕС България е страна с най-висока оценка по отношение на корупцията според Transparency International; изоставането на демократичните стандарти; и съдебната му система почти не функционира. По данни на Световната банка преките чуждестранни инвестиции в България остават малка част от БВП и не е постигнат реален напредък през трите кабинета на Борисов от 2009 г. насам.

Освен това растежът на БВП на България през последните 10 години е по-близък до този на страни извън ЕС като Армения, Албания и Северна Македония: около 50 на сто. За разлика от тях, съседна Румъния се радва на увеличение на БВП с 202% за същия период и се присъедини към ЕС в деня, в който България. Следователно, България е с най-ниската средна заплата в ЕС, с малко по-малко от 690 евро, изоставайки от страни извън ЕС – Черна гора – 785 евро – и Босна и Херцеговина – 741 евро. Това сигнализира, че правителството използва слабо средствата на кохезионните фондове на ЕС.

Какво прави самият ЕС от всичко това? Желае ли бедна и корумпирана държава-членка в еврозоната – и в определен момент тя да се присъедини към Шенгенското пространство?

От европейска външнополитическа гледна точка България е външна граница на ЕС и по този начин играе важна роля в миграцията, сигурността, отношенията с Турция и отношенията с Русия и Черноморския регион. Ако България не успее да се справи правилно с някое от тези предизвикателства, това ще се усети бързо в други части на Европа. Освен това сложността на непосредственото съседство на България е такава, че рискува да даде отрицателен пример за съседните страни от Западните Балкани, тъй като техните правителства обмислят какви реформи трябва да направят в бъдеще.

Българската борба с корупцията прилича на дългогодишни искания за прозрачност и отчетност за това как се изразходват средствата на ЕС в страната. Въпреки че това е проблем за България, в частност, той разкрива още веднъж липсата на ефективен механизъм за контрол върху разходването на средства от ЕС на ниво ЕС; и неспособността на Брюксел да защитава европейските ценности в рамките на съюза. Германските, френските и шведските данъкоплатци се грижат как се харчат данъците им чрез ЕС. Така че, антикорупционните протести в България и борбата на българското гражданско общество за върховенство на закона и демократични реформи са дело на всички. Разследване на харчовете на българското правителство от европейските главни прокурори е необходимо, когато Европейска прокуратура започне да функционира в края на годината. Но дотогава може да е вече късно.

В основата на проблема е може би съдебната система в България, която е безпрецедентен случай в ЕС на не функционираща система. През годините последователните скандали поставят под въпрос нейната независимост. Организациите на гражданското общество в България отдавна се борят за съдебни реформи и са получили подкрепата на Българската асоциация на съдиите в това начинание. Но те едва ли ще успеят, без да се справят с проблема на равнище ЕС. В неотдавнашен доклад за напредъка на помощта за България и Румъния Европейската комисия призова България “да въведе процедури относно отчетността на главния прокурор, включително за запазване на съдебната независимост”. Освен че оценява напредъка в съдебната реформа, борбата с корупцията и борбата с организираната престъпност чрез механизма за сътрудничество и проверка, ЕС трябва да възприеме по-твърда позиция по отношение на България и да настоява да постигне по-голям напредък, тъй като към днешна дата е в ЕС от над 10 години.

По свобода на печата, в сравнение с други страни-членки на ЕС, Световната класация за свобода на печата през 2020 г. нарежда България на 111-о място, далеч зад всички останали държави от ЕС, но също така и зад много африкански или азиатски страни. Като перифразирам Габриел Гарсия Маркес: “ЕС напредва с най-бавната скорост.” Ако България остане толкова изостанала по основни въпроси като свободата на словото, върховенството на закона и независимата съдебна система, това е вредно за ЕС като цяло.

Намереното и непрекъснато мълчание на ЕС и непрекъснатото мълчание на европейските лидери върху ситуацията в България може да доведе до по-голямо отчуждение и евроскептицизъм сред младите граждани на съюза в България (но не само), където доверието в институциите на Брюксел обикновено е по-голямо, отколкото в националното правителство и един от най-високите в ЕС. Но това не е даденост. Събуждането на гражданското общество е скорошно и непълно. Ако европейските лидери не изразяват ясна подкрепа за върховенството на закона, демокрацията и реформите в съдебната система в България сега, по-нататък във времето може да няма шанс България да бъде проевропейска държава-членка.

Абониране
Известие от
guest

2 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Марта
Марта
3 години по-рано

Ако някой наистина иска законност, то той би трябвало да разбере, че законно избрано правителство, с мнозинство, три пъти, това е волята на народа. Всички знаят, че Васил Божков плаща, защото му спряха кранчето. Всички знаят, че малки и не успели партийки използват момента и се присъединиха за масовка. Всички противници на правителството, всички разследвани за злоупотреби и други престъпления, разбира се, те се присъединиха. Оказа се, че крадецът вика „дръжте крадеца“. Кой се бори с „мафията“? За каква корупция става въпрос? Самата Корнелия е изгонена и уволнена за корупция от правителството на Станишев. За всички герои от тези протести… Прочети още »

Ники Г.
Ники Г.
3 години по-рано

Марта , ти явно си от тези с промитите мозъци. Хората протестират защото им писма от безобразия и наглостта на шепа хора, които управляват страната и които са се самозабравили. На народа му писна , ама много му писна от тези нагледци и няма да миряса докато не ги изринат от властта.