Заплатата на народен представител се равнява на 10-дневна почивка в 5-звезден хотел на Малдивите

0
56
Народно събрание
Народно събрание. Снимка: Pixabay

Едно възнаграждение на народен представител е достатъчно за 10-дневна почивка на Малдивите. Близо 4700 лева взима един депутат на месец, като в сумата не са включени добавки и бонус, а горе долу толкова излиза и пътуването до екзотичните острови и то в 5-звезден хотел, отчита „Телеграф“.

Депутатската заплата е равна на 3 средномесечни възнаграждения на наети лица по трудово и служебно правоотношение в обществения сектор спряно информация от НСИ. Сметките сочат, че точната сума, която ежемесечно всеки избраник слага в джоба си е около 4728 лева, докато отдихът на Малдивите започва от 2000 евро.

Народните представители взимат допълнително пари в зависимост от зависимост от постовете и участията в парламентарни комисии. Например председателят на Народното събрание получава 55 на сто отгоре, заместниците – 45 процента, а председатели на Комисии – 35% върху заплатата си. Народните представители, които ръководят парламентарни групи пък, взимат 35% отгоре. Заместниците на Комисии са с 25% на плюс, а ако депутат е член на Комисия – 15%. Ако пък участва във Временна комисия, прибира с 5% отгоре върху възнаграждението си. Повече пари депутатите получават и за научните си степени – например тези с доктор са с 10% отгоре, а доктор на науките – 15%.

В случай, че народните представители реализират приоритетни за страната задачи, могат да вземат и до 25% от основната си заплата, което означава приблизително 1000 лева. Отделно се плаща допълнително и за стаж – по 1% за всяка прослужена година.

Всички депутати има право да използват служебна кола. Нито един от тях обаче не може да получава подаръци, освен ако не са протоколни, и на стойност 1/20 от основното възнаграждение за съответния месец, гласят правилата. Подаръците над посочената стойност се предават в Народното събрание /НС/ и се обявяват в публичния регистър на НС.

За сравнение народните представители в страна с най-високия стандарт в Европейския съюз – Дания получават 21 335 евро заплата. Към нея има 2 вида добавки, които са необлагаеми. В Австрия пък е 9 228 евро, в Чехия – 90 800 чешки крони за 2020 г., което е равно на 6 978 лева. В Словения месечно народните избраници взимат сума, която варира от 3 661 евро до 4817 евро спрямо дейността им. В Кипър годишната брутна заплата е 48 105 евро. Възнаграждението на един депутат от Литва преди облагане с данъци е 3433,80 евро, а членовете на сейма в Латвия се разписват на 2963 евро брутна заплата.

Германските депутати получават парламентарна надбавка от 10 083,47 евро за парламентарно участие, която се облага с данък. Те не взимат никакви годишни специални плащания. Взимат надбавка към заплатата си за разходи за канцеларски материали и други разходи, направени по време на упражняване на парламентарната им дейност. Това са 4,560,59 евро на месец. Членовете на Бундестага трябва да водят отделни сметки за дарения на пари и парични вноски от всякакъв вид (дарения), които им се предоставят за политическата им дейност.

Италианският парламент е двукамерен – Камара на депутатите и Сенат на Републиката, предават от „Монитор“. Сенаторите взимат брутна заплата 11 555 евро месечно, а нетно – 5304,82 евро. Ежемесечно прибират и по 3500 евро дневни чисто. За целия мандат имат право на джобни за дребни разходи в размер на 4180 евро. Признават им се до 1650 евро на месец за транспорт и телефон. Английските народни представители пък получават годишно 66 000 паунда.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments