Законопроектът на Байдън за подпомагане на засегнатите от COVID кризата е одобрен

0
70
Дьо Байдън подписва заповеди.
Снимка: Фейсбук страницата President Joe Biden

Законопроектът за икономическо подпомагане на засегнатите от пандемията от COVID-19 на стойност 1,9 трлн. долара, който беше предложен от Джо Байдън, получи одобрение и от Конгреса на САЩ. Камарата на представителите също одобри мащабния план за икономическа помощ 220-211 вчера, въпреки че републиканците не гласуваха в негова подкрепа, предава „BBC“.

След като вече премина през Сената, пакетът за финансово облекчение вече може да за да бъде вписан в официален закон. Въпросният шести законопроект за облекчаване на последиците от пандемията е значителна победа в областта на законодателството за новия президент. Законопроектът беше успешно приет, след като всички демократи от Камарата на представителите гласуваха „за“, с изключение на един. Говорителят на Белия дом Джен Псаки заяви, че президентът ще подпише законопроекта утре.

Законопроектът има за цел да подпомогне „гръбнака“ на тази нация – служителите, които предлагат стоки и услуги от първа необходимост, и работниците, които са построили тази страна – хората, които поддържат тази страна и ни дават шанс да се борим.“, каза Байдън. По-късно държавният глава обеща да сподели всички излишни ваксини COVID-19 в САЩ с нуждаещите се страни в световен мащаб, след като гарантира, че американците са ваксинирани.“Ако имаме излишък, ще го споделим с останалия свят.„, успокои той.

Какво предвижда законопроектът?

Окончателната форма на законопроекта включва еднократни директни плащания на стойност 1400 долара, които се предвижда да бъдат изплатени на повечето американски граждани. Освен това той удължава срока за получаване на ежеседмичните обезщетения за безработица в размер на 300 долара до септември.

Друго, което е предвидено, е отпускането на 350 млрд. долара за местните власти, около 130 млрд. долара за възобновяване на дейността на училищата, 49 млрд. долара за мащабни тестове и изследвания, свързани с коронавируса, както и 14 млрд. долара за разпространението на ваксини.

Предложението за повишаване на стойността на минимална заплата от 7,25 до 15 долара на час се превърна в спорен въпрос в Сената и не успя да влезе в окончателната версия на законопроекта.

Кой го подкрепи?

Пакетът е широко обсъждан сред американците. Проучване на изследователския център „Pew“, проведено през март, установи, че 70% от анкетираните възрастни граждани в САЩ са изразили подкрепа за законопроекта, включително 41% от републиканците. Демократите – които контролират двете камари на Конгреса с малка разлика, като цяло останаха единни по въпроса и успяха да запазят по-голямата част от първоначалните предложени идеи.

Когато обяви така наречения „спасителен план за САЩ“ през януари, Байдън подчерта, че правителството трябва да се стреми към мащабни промени, за да стимулира засегнатата от пандемията икономика.

Най-тежката криза в областта на здравеопазването в САЩ от век насам е причинила смъртта на повече от 527 000 души, като заразените с COVID-19 са над 29 милиона души.

Безработицата също се покачи рязко през последната година, като настоящият процент е 6,2%, показват данни на Министерството на труда на САЩ.

Кой се противопостави на предложението?

Републиканците в Конгреса възразиха срещу сумата, предложена за законопроекта. Те призоваха различните елементи на пакета да бъдат по-малки и по-целенасочени, като изтъкнаха, че финансовата помощ не бива да се предоставя на граждани, които не са изгубили източника си на доходи през последната година.

Демократите от камарата се отказаха от претенциите си за единство.“, заяви лидерът на републиканската партия Кевин Маккарти малко преди гласуването. „След 5 законопроекта за икономическо облекчение е на път да бъде приет първият, който ще бъде гласуван изцяло по политически подбуди.“, каза още той, отбелязвайки, че това е „най-скъпоструващият“ законопроект от подобен тип в историята на САЩ.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments