
До края на годината във всички областни градове в България ще бъдат създадени регионални центрове за консултации с пострадали от домашно насилие. Това обяви министърът на правосъдието Георги Георгиев по време на парламентарния контрол. По думите му проектът вече се разработва съвместно с Висшия адвокатски съвет, а благодарение на последните законодателни промени държавата и общините ще могат да предоставят безвъзмездно помещения за тези центрове.
Министър Георгиев подчерта, че домашното насилие не е битов проблем, а тежко посегателство върху човешките права. По последни данни, заповедите за защита, издадени от съдилищата, са се увеличили с 73%. Според него този ръст показва какъв мащаб има проблемът, но също така и че все повече хора търсят защита от институциите. Той заяви, че държавата е длъжна да осигури ефективни механизми за закрила и подкрепа на жертвите, което е причината за разширяване на мрежата от консултативни центрове.
Министър Георгиев напомни, че държавата осигурява безплатна правна помощ чрез Националното бюро за правна помощ. Това обаче важи само за граждани, които са под прага на бедността. Той определи като безобразие факта, че 100% от средствата, предвидени за превенция на домашното насилие през миналата година, не са били усвоени и не са достигнали до хората, които най-много се нуждаят от тях.
В следващите дни ще бъде сформирана разширена експертна работна група, която ще обсъди неотложните проблеми, свързани с домашното насилие. Основната ѝ задача ще бъде анализ на съответствието на българското законодателство с Директива /ЕС/ 2024/1385, която регулира борбата с насилието над жени и домашното насилие. Очаква се групата да изготви предложения за промени в законодателството.
Министър Георгиев завърши с ясен ангажимент, че е необходима решителност и твърда позиция срещу случаите на домашно насилие.
„Най-вече е необходима ясна и категорична решимост за това, че няма да бъдат толерирани случаите на домашно насилие“, заяви той.
Създаването на консултативни центрове за жертвите на домашно насилие във всеки областен град е важна стъпка към подобряване на системата за защита и подкрепа. Предстои да се види какви ще бъдат законодателните промени и дали обещаните центрове ще заработят ефективно до края на годината.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм
Здравният министър: Психиатричните болници се нуждаят от допълнителни 30 млн. лева
Редно би било да има законова мярка, която при постъпил сигнал от заплаха за домашно насилие да бъдат предприети мерки от властите за превенция от такова (преди да е станало факт, защото понякога 1 единствено деяние се превръща във факт с фатален край, ако не, то минимум до психологично-емоционални за личността травми).
Мерки, които да са към потенциалните извършители (за потенциални да се приемат след събиране на доказателства с пряка или косвено отправена заплаха за бъдещо посагателство), като отправяне на предупреждение от съдебни мерки за лишаване от свобода за период от време и за финансови обещитения за нанесени психологично-емоционални и физически (при наличие за последните) травми. Да бъде изготвен дигитален архив с потенциалните и категоризирани вече като такива (с досие) извършители, който архив да бъде с възможност за бързо споделяне на информацията от него между институциите, за да има бърза реакция и повдигане на отговорност. По този архив, постъпилите жалби с данни… Прочети още »