Южна Корея проведе големи ракетни изпитания след изстрелванията на Северна Корея

0
4
Военни ракети.
Военни ракети. Снимка: Пиксабей

Южна Корея заяви, че е извършила първия си подводен ракетен тест, часове след като съперницата ѝ Северна Корея изстреля две балистични ракети към морето, предава “Асошиейтед прес”.

Офисът на президента Мун Дже-ин каза в изявление, че Мун е наблюдавал изпитанието на балистична ракета с подводница, изстреляна в страната. В изявлението се казва, че ракетата, изстреляна от подводница клас 3000 тона, е излетяла предварително зададено разстояние, преди да удари определена цел. Съобщението последва два изстрела на севернокорейски балистични ракети, открити от Южна Корея по-рано в сряда.

Ето какво се знаеше по-рано:

Северна Корея изстреля две балистични ракети към морето в нарушение на резолюциите на ООН, което е второто изпитание на оръжия за няколко дни, определяно от някои експерти като напредване с плановете на страната за изграждане на оръжия, докато ядрената дипломация със САЩ остава в застой.

Съвместният началник на щаба на Южна Корея заяви, че ракетите, изстреляни от централна Северна Корея, са излетели на около 800 километра с парабула от 60 километра (37 мили), преди да кацнат във водите между Корейския полуостров и Япония. Военните съобщиха, че разузнавателните власти на Южна Корея и САЩ анализират повече подробности относно изстрелванията.

Американско индо-тихоокеанското командване заяви, че изстрелванията, макар и да подчертават дестабилизиращото въздействие на програмата за незаконно въоръжение на Северна Корея, не представляват непосредствена заплаха за САЩ – “лична или териториална към нашите съюзници”. Японският премиер Йошихиде Суг заяви:

“Изстрелите застрашават мира и безопасността на Япония и региона и са абсолютно скандални. Японското правителство е решено да засили допълнително нашата бдителност и наблюдение, за да бъде подготвено за всякакви непредвидени ситуации.”

Бреговата охрана на Япония заяви, че нито един кораб или самолет не съобщава за щети от ракетите.

Изстрелванията представляват нарушение на резолюциите на Съвета за сигурност на ООН, които забраняват на Северна Корея да участва, в каквито и да е дейности по изстрелване на балистични ракети. Съветът на ООН обикновено не налага нови санкции срещу Северна Корея, когато изстрелва ракети с малък обсег, като тези, изстреляни в сряда.

Последните изстрелвания дойдоха два дни, след като Северна Корея заяви, че е тествала новоразработена крилата ракета два пъти през уикенда. Държавните медии на Северна Корея определят ракетата като “стратегическо оръжие с голямо значение”, което означава, че е разработена с намерението да носи ядрени бойни глави. Според севернокорейски сметки, ракетата е демонстрирала способност да поразява цели на 1500 километра (930 мили) далечина, което поставя всички японски и американски военни обекти някъде там постижими.

Много експерти твърдят, че последните тестове показват, че Северна Корея се стреми да засили оръжейния си арсенал, като същевременно оказва натиск върху администрацията на президента Джо Байдън на фона на задънена улица в ядрената дипломация между Пхенян и Вашингтон. Професорът по международни изследвания в университета Ewha в Сеул Лейф-Ерик Исли заяви:

“Северна Корея изпълнява график за разработване на ракети, планиран преди встъпването в длъжност на президента Байдън. Този график може да бъде коригиран по политически причини, но се ръководи главно от стратегията за сигурност и техническите фактори.”

Стартирането в сряда дойде, когато китайският външен министър Уанг Йи беше в Сеул обяви проведени срещи с южнокорейския президент Мун Чже Ин и други висши служители, на които са обсъдени забавените ядрени преговори със Севера.

Не е необичайно Северна Корея да прави провокативни изстрели, когато Китай, последният ѝ голям съюзник и най-голям доставчик на помощ, участва в голямо дипломатическо събитие.

Службата на Мун заяви, че президентът на Япония е казал на Уанг, че оценява ролята на Китай в международния дипломатически натиск за разрешаване на севернокорейското ядрено противоречие и поиска продължаващата подкрепа на Пекин. Уанг бепе категоричен, че Пекин ще продължи да подкрепя денуклеаризацията на Корейския полуостров и подобряването на връзките между Севера и Юга.

Офисът на Мун заяви, че правителството планира да проведе непредвидено заседание на Съвета за национална сигурност по-късно в сряда.

Преговорите между САЩ и Северна Корея са в застой от 2019 г., когато американците отхвърлиха искането на Север за облекчаване на големите санкции в замяна на демонтирането на застаряващо ядрено съоръжение. Правителството на Ким досега заплашваше с изграждане на високотехнологични оръжия, насочени към САЩ, и отхвърляше поканите на администрацията на Байдън за диалог, като настоява Вашингтон първо да се откаже от “враждебните” си политики. Северна Корея прекрати едногодишната пауза в балистичните изпитания през март, като изстреля две морски балистични ракети с малък обсег в морето, продължавайки традицията да изпробва нови американски администрации с демонстрации на оръжия, целящи да измерват реакцията на Вашингтон и да изтръгнат отстъпките.

Северна Корея все още поддържа самостоятелно наложен мораториум върху ядрените и ракетните изпитания на дълъг обсег, което е знак, че може да не иска да прекъсне напълно ядрените преговори със САЩ.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments