Южна Африка: Бившият президент Джейкъб Зума няма да лежи в затвора поради пренаселеност

0
34
Съдебен процес
Снимка: Pixabay

Бившият президент на Южна Африка Джейкъб Зума няма да лежи в затвора, като според високопоставени лица една от причините е да се намали пренаселеността там. Зума, който беше осъден на 15 месеца лишаване от свобода по обвинение за неуважение към съда, се е предал на властите по-рано днес. Преди това 81-годишният бивш държавен глава беше освободен условно от затвора по медицински причини – ход, който съдът по-късно обяви за незаконен, предава „BBC“.

Министърът на правосъдието Роналд Ламола заяви, че Зума е получил опрощаване на присъдата, за да се реши проблемът, свързан с пренаселеността на затворите в страната. Той е един от над 9000 затворници с така наречения статут „нисък риск“, освободени по схема, която влезе в сила през април. Целта на тази схема е да се освободи повече място в затворите на Южна Африка, съобщиха властите.

Ламола изтъкна, че решението е било взето от затворническите власти без политическа намеса, както и че Зума не е получил никакво по-специално отношение.

Процесът по опрощаване се прилага от сравнително скоро в страната с идеята да се облекчи напрежението в системата чрез освобождаване на нискорискови правонарушители.

От затворническата служба разкриха, че Зума се е явил рано тази сутрин в изправителния център „Есткорт“ в родната си провинция Квазулу-Натал. Там той е бил „приет“ в системата, а час по-късно е бил освободен.

Лобистката група „AfriForum“ обвини затворническите власти на Южна Африка, че с този ход са помогнали на Зума да избегне правосъдието.

Междувременно основната опозиционна партия в Южна Африка, „Демократичен алианс“, обяви, че ще оспори по съдебен път опрощаването на наказанието, с което е бил облагодетелстван бившият президент. Противно на това изявление, управляващият Африкански национален конгрес (АНК) в Квазулу-Натал приветства решението и заяви, че то е в най-добрия интерес на страната. В по-широк план реакциите са противоречиви. Някои южноафриканци твърдят, че правителството трябва да се съсредоточи върху неотложни проблеми, като честите прекъсвания на електрозахранването, високите нива на престъпност, бедността и младежката безработица, докато според други Зума трябва да се върне в затвора, за да излежи там остатъка от наложената му присъда.

Вкарването на бившия лидер в затвора през 2021 г. предизвика яростни протести и бунтове, при които загинаха над 350 души. Той беше осъден, след като отказа да даде показания пред комисия, разследваща финансовите злоупотреби и „връзкарството“ по време на неговото управление. В крайна сметка обвиняемият обаче беше освободен условно по медицински причини. Миналия ноември апелативният съд установи, че освобождаването е било незаконно, и нареди Зума да се върне в затвора, за да доизлежи там присъдата си. Миналия месец Конституционният съд отхвърли опита за отмяна на това решение.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments