Йотова: Борбата с кибернасилието се води с реални действия, не само с добри намерения

0
41
Изказване на Илияна Йотова
Изказване на Илияна Йотова. Снимка: Прессекретариат на държавния глава

„Борбата с кибернасилието не може да се води само с констатации и добри намерения, необходими са конкретни препоръки и реални действия. Тази битка не е само на родителите, само на учителите или на неправителствения сектор. Тя трябва да е неизменна част от работата на националните институции.“

Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова пред участниците в заключителната конференция по проекта „НЕ на кибернасилието срещу жени и деца“, който се провежда под егидата й. Инициатори на кампанията са от международната организация „Зонта Интернешънъл“, конкретно клонът за България, Румъния, Република Северна Македония, в партньорство с националните институции и неправителствения сектор.

По време на събитието бяха представени препоръки за превенция, защита на жертвите и ефективно наказателно преследване. Вицепрезидентът се надява предложенията да се превърнат в работещи решения. Тя цитира данни на ООН, с които илюстрира колко е сериозен проблемът с кибернасилието. 73% от жените в света са срещали някаква форма на насилие в онлайн пространството. 45% от жертвите на кибернасилие в Европейския съюз са жени между 15 и 29 години. Жертви на най-тежки престъпления в онлайн пространството са 9 млн. жени. Продължава тенденцията голям процент от жертвите да не споделят какво ги е сполетяло.

„Затова трябва да се говори открито и на висок глас за този проблем“, посочи вицепрезидентът.

Йотова работи по темата с кибернасилието още като представител на България в Европейския парламент. След поредица от конференции като евродепутат издава наръчник за деца за безопасността в интернет. Според вицепрезидента основни в битката с кибернасилието са дигиталната грамотност, критичното мислене и емоционалната интелигентност.

Йотова благодари на всички партньори, като изтъкна, че без съюзници никой проблем не може да намери решение.

„Убедена съм, че никой от вас нито за миг не се е поколебал дали да отдели от времето си, от знанията и уменията си. Защото този проблем се отнася до всеки един от нас. Утре жертва на онлайн тормоз може да бъде нашата приятелка, сестра, нашето дете“, изтъкна още тя.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments