Японският ядрен наблюдател обмисля удължаване на живота на реактора

0
30
Ядрена централа
Снимка: Pixabay

Японските ядрени регулатори обмислят преразглеждане на система за оценка на безопасността, за да позволят на остаряващите реактори да работят след текущия лимит от 60 години, но този ход е насочен към предотвратяване на пропуски в безопасността и не е мотивиран от усилията на правителството да увеличи използването на ядрена енергия, заяви служител в понеделник, цитиран от „Асошиейтед прес“.

Комисията за ядрено регулиране, по искане на Министерството на икономиката и промишлеността на Япония, изготви план за премахване на 60-годишното ограничение и замяната му със система за потенциални удължавания, предоставяни на всеки 10 години след 30 години работа. Това би било голяма промяна от сегашния лимит от 40 години с възможно еднократно удължаване до 20 години – правило, което беше прието съгласно по-строгите стандарти за безопасност, определени след катастрофата в атомната електроцентрала във Фукушима през 2011 г. Проектопланът все още трябва да бъде официално одобрен.

Този ход предизвика смесени реакции от страна на обществеността. Комисарят на Агенцията за ядрено регулиране Шинсуке Яманака отрече критиките, че наблюдателят може да се е поддал на натиска на правителството да удължи експлоатационния живот на реакторите. Яманака коментира:

„Нашата преценка в нашите проверки за безопасност не е засегната, независимо каква е правителствената политика. Нямаме намерение да правим, какъвто и да е компромис в нашите стриктни проверки за безопасност.“

Яманака подчерта, че неговата агенция не е инициирала промяната и отговаря на искането на правителството, за да гарантира безопасността.

През август премиерът Фумио Кишида заяви, че Япония трябва да обмисли всички опции в енергийния си микс, включително ядрената, за да подсили своята „зелена трансформация“, за да ограничи емисиите на парникови газове и да осигури стабилно енергийно снабдяване. Япония се ангажира да постигне въглероден неутралитет до 2050 г.

Антиядрените настроения и опасенията за безопасност се повишиха рязко в Япония след катастрофата във Фукушима, но правителството настоява за връщане към ядрената енергия на фона на притеснения от енергиен недостиг след инвазията на Русия в Украйна и глобален натиск за намаляване на парниковите газове. Япония беше критикувана за това, че заяви, че постепенно ще спре използването на изкопаеми горива до 2050 г., без да дава ясен график.

Въпреки че поддържа цел от 20%-22% за ядрена енергия като част от своя енергиен микс за 2030 г., правителството на Япония по-рано настоя, че не обмисля изграждането на нови ядрени централи или замяната на остарелите реактори, очевидно за да избегне предизвикването на критики от все още предпазливата общественост.

Кишида, в голяма промяна към по-голямо използване на ядрена енергия, поиска от правителствен панел да вземе решение до края на тази година относно предложение за разработване и изграждане на „други иновативни реактори“, като малки модулни ядрени реактори, като същевременно поиска ядрени служители и експерти да обмислят удължаване на експлоатационния живот на остаряващите реактори.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments