Всеки един общински съветник ще може да предлага промени в правилника на ОбС-Бургас

0
44
Общински съвет-Бургас
Общински съвет-Бургас. Снимка: Искра.бг

Всеки един общински съветник вече ще може да предлага промени в правилника за работата на Общинския съвет в Бургас. Това реши на днешното си редовно заседание местният парламент. Предложението беше входирано от председателя на Общинския съвет Севдалина Турманова след постъпило писмо от прокурор от Районната прокуратура в морския град. В него се посочва, че изискването предложения за промени в правилника да се правят само от минимум една четвърт от съветниците, е незаконосъобразно. Според прокурора това противоречи на Закона за местното самоуправление и местната администрация /ЗМСМА/.

Искането на прокурора предизвика дебати в Общинския съвет.

„Преди време падна цялата наша наредба, касаеща паркирането на хората с увреждания. Сега пада цяла разпоредба от нашия правилник. Досега трябваше група общински съветници, но според прокуратурата това би трябвало да може да го поиска и един общински съветник. Аз съм имала и други поводи, че е доста ограничително мисленето в Общинския съвет в някои ограничения. Има норми за образуването на групи, които са най-рестриктивните в страната. Надявам се да избягваме такива случаи в бъдещата си нормотворческа дейност“, обяви Даниела Божинова.

„Лично аз доста се съмнявам, че разпоредбата е незаконосъобразна, както твърди прокуратурата, защото този правилник съдържа тази разпоредба от 1999 година. То се основава на правилника за Народното събрание, където се внасят от парламентарни групи. Но ако ЗМСМА дава възможно на всеки един общински съветник да има законодателна инициатива, то дава възможност и да се приеме какъвто иска правилник. Не сме задължени да си променим правилника“, каза от своя страна Георги Дракалиев.

Против мотивите в писмото на прокурора се изказа Калояна Живкова:

„За мен не е проблем да подкрепя докладната, но преди това дойде като писмо от прокурор и когато видях ми заостри вниманието, защото реших, че е нещо сериозно. За мен беше много голяма изненада като прочетох за какво става въпрос. Прокуратурата е била сезирана във връзка с нашия правилник за работа. Това изобщо не касае качеството на живот на гражданите. Той е бил сезиран от човек, който е бил кандидат за народен представител към онзи момент. Ние взимаме сега изказвания за нещо мъртво родено. Ако някой не може да намери подкрепа от 10 души да го внесе, как ще намери 26 гласа, за да бъде прието решението. Това е математика за първи клас.“

Нейното мнение беше подкрепено и от Бойчо Георгиев:

„Ако прокуратурата открива нарушения в нашия правилник, редът е чрез съда да поиска отмяна. Писма от прокуратурата са пожелания за мен. Има си ред, по който нормативен акт може да бъде отменен в някаква част. Щом няма такова искане, можем да приемем всички, но законът е еднакъв и за прокуратурата.“

От своя страна Иван Иванов от „Средна европейска класа“ /СЕК/ защити прокурора и неговото мнение:

„Смятам, че тук изобщо не трябва да коментираме и ако не е законосъобразно, трябва да го подкрепим. Мисля, че всеки има право да предлага промени в правилника. Дали един или 13 човека – всеки има право да предлага това, което е редно.“

В крайна сметка докладната записка беше подкрепена с 44 гласа „за“ и два „въздържал се“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments