Все по-малко българи искат да бъдат приемни семейства

0
329
Изчезнало дете
Снимка: Pixabay

Все по-малко българи искат да станат приемни родители. Това показват данните на Националната агенция по приемна грижа.

Към настоящия момент в страната ни има 2000 приемни семейства. През 2019-та 203 са се отказали от тази дейност и да заличени от списъците.

Причина за ниския интерес са лошото отношение към сферата и липсата на социални стимули. Най-малко заинтересувани са хората в столицата.

От Агенцията за приемна грижа настояват да има специални договори. Подчертават, че като се закрият домовете и центровете от смесен тип, децата няма да има къде да отидат.

Огнян Христов от Агенцията за социално подпомагане обясни, че целта им е да постигнат високо ниво на професионализъм при хората, избрали да се грижат за малчуганите. Многото пари пък можели да привлекат личности, които не биха били добри приемни родители.

Красимира е една от жените, която се грижи за момиченце на 11 години, настанено в дома ѝ от социалните. Тя самата също има дъщеря. Не прави разлика между двете, което ги кара да се чувстват обичани и значими. Момичетата са приятелки. Заплащането, което получава е 708 лева на месец, допълни „бТВ“.

За нея това не е просто работа, а кауза. Няма как да разчита само на доходите от нея, за да се издържа. Назначени са на граждански договор и когато едно дете бъде изведено, човек остава без средства. Трябва да чакаш до следващото настаняване. Това е и една от причините толкова много хора да се отказват.

Бебетата остават средно 1 година в приемно семейство, преди да бъдат върнати в родните си домове или да бъдат осиновени. До 6 години остават средно 2 години, а онези на възраст между 6 и 14 години – приблизително 5 години.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments