Връщане към демократичния ред в САЩ. Ще се задържи ли статуквото?

0
34
Демокрация
Демокрация. Снимка: Pixabay

Нямаше ярост. Много кандидати, които отрекоха легитимността на предишни избори, загубиха и тихомълком отстъпиха. А малцина слушаха, когато бившият президент Доналд Тръмп се опита да подхранва неоснователни обвинения за изборни измами.

Поне за момент има усещане за нормалност в САЩ, пише „Асошиейтед прес“. Екстремизмът, който поглъщаше политическия дискурс през по-голямата част от последните две години, беше заменен от нещо, наподобяващо традиционен демократичен ред.

Вместо това разказът след изборите беше съсредоточен върху изборната съдба на всяка партия: републиканците бяха разочаровани, че категоричните победи не се материализираха, докато облекчените демократи се подготвиха за възможността за слабо мнозинство на Републиканската партия в Камарата на представителите. Поне засега сериозните заплахи, които надвиснаха над демокрацията в деня на изборите – домашно екстремистко насилие, сплашване на гласоподаватели и отказ на републиканците да зачитат резултатите от изборите – не се материализираха по никакъв всеобхватен начин. Въпреки че призна, че партията му може да загуби една камара в Конгреса, президентът Джо Байдън коментира:

„Мисля, че беше добър ден за демокрацията.“

Губернаторът на Ню Хемпшир Крис Сунуну, който е републиканец, изрази мнението, че избирателите в средата на мандата са загрижени за лидерството на Байдън, но че имат по-спешно послание. Пред CNN той уточни:

Оправете политиката по-късно, поправете лудостта сега.“

И все пак „лудостта“, която погълна партито на „Сунуну“ тази есен, все още е на дневен ред.

Въпреки че много лидери на Републиканската партия обвиняват Тръмп за издигането на слаби и екстремни кандидати, които влязоха в надпреварата, бившият президент се опита да подкопае междинните резултати от своята платформа за социални медии с нисък профил. Тръмп публикува не по-малко от 20 съобщения от вторник следобед, повишавайки фалшивата перспектива за изборна измама на изборите през 2022 г., като все повече се фокусира върху Невада и Аризона, тъй като преброяването на гласовете там продължи през уикенда.

Очакваното обявяване на преброените резултати във вторник за трета президентска кампания може да даде на Тръмп още една високопоставена платформа за разпространяване на лъжи за изборите.

От високопоставените кандидати на изборите през 2022 г. само републиканският кандидат за губернатор на Аризона Кари Лейк беше агресивен в насърчаването на неоснователните опасения на Тръмп относно удължения процес на преброяване на гласовете, който е типичен за някои щати. Лейк е в напрегната надпревара срещу демократката Кейти Хобс, която не е призована.

В Пенсилвания, подкрепяният от Тръмп кандидат за губернатор Дъг Мастриано претърпя сериозно поражение. Старшият правен съветник на Мастриано Джена Елис бивш помощник на Тръмп, заяви недвусмислено, че няма признаци за сериозни нередности при гласуването.

„Няма такова безпокойство, каквото имахме през 2020 г.“, заяви Елис в своя подкаст и е категорична:

„Не можем просто да кажем „О, боже мой, всичко беше откраднато“. Искам да кажа, че това е абсурдно за тези избори.“

А в Мичиган подкрепяният от Тръмп републиканец Тюдор Диксън, водещ противопоставящ се на изборите през 2020 г., бързо отстъпи пред губернатора на Мичиган Гретхен Уитмър, след като Асошиейтед прес обяви надпреварата.

Водещ прогресивен сенатор от Върмонт Бърни Сандърс, който изрази опасения относно крайнодесните заплахи за демокрацията още преди собствената си кандидатура за президент през 2020 г., предположи, че Републиканската партия е започнала да действа по-рационално. Пред „Асошиейтед прес“ Сандърс подчерта:

„Мисля, че редица републиканци вече разбират, че желанието на Тръмп да подкопае американската демокрация е не само грешно, но е и лоша политика. За всички онези хора, които искат да поддържат лъжите, че Тръмп всъщност спечели през 2020 г., вторник беше лош ден за тях и добър ден за останалата част от американския народ.“

Всъщност в цялата страна така наречените отричащи изборите представители загубиха някои от най-важните състезателни линии на национално ниво. Само един от 14-те самоопределящи се кандидати за държавен секрета от „Америка на първо място“ Диего Моралес от Индиана спечели своята надпревара. Групата от кандидат-главни служители на изборите, която включва кандидати в щатите Аризона, Мичиган и Невада, се определя от неоснователните твърдения на Тръмп, че изборите през 2020 г. са били откраднати. Кандидатите, които възприеха подобни вярвания, също загубиха надпреварите за губернатор на бойните полета на Средния запад на Мичиган, Минесота и Уисконсин и на североизточното бойно поле на Пенсилвания.

Републиканците, които отрекоха легитимността на последните избори, надделяха в състезанията за Сената в Северна Каролина и Охайо. В Джорджия републиканецът Брайън Кемп спечели директно преизбирането, след като се бори с теориите на конспирацията на Тръмп, но кандидатът за Сената Хершел Уокър, който пропагандира лъжи за последните избори, премина на балотаж през декември.

Преди деня на изборите президентът на NAACP Дерик Джонсън призна, че е „изключително загрижен“, че чернокожите ще бъдат лишени от избирателни права чрез сплашване на гласоподаватели или други тактики за потискане на гласоподавателите – особено след като стотици про-Тръмп активисти се записаха да служат като наблюдатели на изборите от Републиканската партия в цялата страна.

Американските разузнавателни агенции издадоха бюлетин по-малко от две седмици преди изборите с предупреждение за повишена заплаха от домашен насилствен екстремизъм, който може да се насочи към избрани длъжностни лица, избирателни работници или места за гласуване.

Дни след затварянето на избирателните секции обаче Джонсън изтъкна, че процесът на гласуване до голяма степен е минал добре. Той обаче отбеляза, че е невъзможно да се знае дали заплахата от сплашване или насилие може да е имала „смразяващ ефект“ върху участието на избирателите. Джонсън е категоричен:

„Беше разочароващо, че трябва да действаме в нашата демокрация от поза на страх. Трябва да улесним гласуването.“

Междувременно световните лидери отбелязаха сравнително гладките избори в дискусиите с Байдън по време на среща на върха през уикенда в Югоизточна Азия. Съветникът по националната сигурност Джейк Съливан изрази мнение, че резултатът създава „силна позиция за него на международната сцена“. Пред репортери на борда на Air Force One Съливан заяви:

„Бих казал, че една тема, която се появи през двата дни, беше темата за силата на американската демокрация и какво казаха тези избори за американската демокрация. И така, президентът се чувства много добре – очевидно, за резултатите.“

В деня на изборите Тръмп се опита, но не успя да посее безредици в множество щати – особено в региони с голямо малцинствено население. Бившият президент публикува съобщение в социалните медии във вторник следобед, в което невярно твърди, че на избирателите се отказва правото да гласуват в Детройт. Той написа:

„Протест, протест, протест!“

Съобщението не предизвика протести или дори видимо напрежение извън конгресния център в Детройт, където се преброяваха гласовете. Четири години по-рано десетки поддръжници на Тръмп крещяха и удряха по стъклото по време на процеса на изготвяне на таблицата.

В централното съоръжение за преброяване на Милуоки няколко наблюдатели на изборите се заяждаха с членовете на избирателната комисия, докато около 250 работници подреждаха бюлетините за гласуване в града във вторник вечерта. Републиканският комисар Дъг Хаг, който стана свидетел на запечатването на флашките с общия брой на гласовете в пликове, беше сред онези, които се скараха на хищниците. Те се успокоиха, след като получиха последно предупреждение и им беше позволено да останат до края на процеса.

В ключовия окръг Марикопа в Аризона в началото имаше призиви от крайнодесни групи, включително някои, за които е известно, че привличат Горди момчета, Пазители на клетвата и други екстремисти, за протести пред сградата, където се броят бюлетините, за да поискат преброяване на ръка на целия вот. Полицията отговори със засилено присъствие в деня на изборите, като изпрати конни офицери и хеликоптери. Но дори и шепа протестиращи не се появиха. Четири години по-рано голяма група въоръжени протестиращи се събра пред същия център за изчисления.

А в Невада местните власти бяха подготвени за безредици, но лошото време беляза деня на изборите повече от сплашване на избирателите. В гъсто населен окръг Кларк, крепост на демократите, един мъж влезе в избирателно помещение и повиши глас към избирателните работници, заявявайки, че машините са манипулирани, според полицейското управление на училищния район на окръг Кларк. Служителите в избирателните секции му казаха да млъкне, преди да излезе навън, където той се опита да свали табелата „гласувайте тук“.

В района на Рино, Невада, където гласоподавателите издържаха на сняг и лед в деня на изборите, временният секретар на окръг Уошо Джейми Родригес потвърди, че е имало само един случай на сплашване на гласоподаватели. Двама мъже заплашиха служителите в избирателните секции и бяха „агресивни“ към гласоподавателите, преди мениджърът на избирателните секции да ги изведе. Службата на шерифа на окръг Уошо каза, че разследва. Родригес заяви:

„Бяха много коментари за това, че не са патриоти, че не правят правилното нещо.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments