Войната в Украйна достига ключов момент, който може да определи дългосрочния резултат

0
126
Война в Украйна
Война в Украйна. Снимка: Pixabay

Украинските военни изгарят боеприпаси от съветската ера, които отговарят на по-стари системи, докато страната моли Запада да изпрати повече тежко въоръжение, а Русия трупа значително артилерийско предимство около два стратегически важни града в Източна Украйна, предава „CNN“.

Западните разузнавателни представители и военни служители смятат, че войната на Русия в Украйна е в критичен етап, който може да определи дългосрочната развръзка на конфликта, сочат множество източници, запознати с американското и друго западно разузнаване. Този ключов момент може също да наложи тежко решение за западните правителства, които досега предлагаха подкрепа на Украйна на постоянно нарастваща цена за собствените им икономики и национални запаси от оръжия.

Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин е готов да ръководи работна група от близо 50 държави, за да обсъдят кризата в сряда, когато САЩ очакват още съобщения за пакети с оръжия и оборудване за Украйна, според висш служител на отбраната на САЩ. Украинските служители изразиха разочарование, че тези жизненоважни боеприпаси изглежда се стичат в битката на парче – и изразиха опасения, че ангажиментът на Запада може да се смекчи в решаващ момент.

„Мисля, че сте на път да стигнете до точката, в която едната или другата страна ще бъде успешна.“, смята висш служител на НАТО, който добави:

„Или руснаците ще стигнат до Славянск и Краматорск, или украинците ще ги спрат тук. И ако украинците успеят да удържат линията тук, пред лицето на този брой сили, това ще има значение.“

Три потенциални резултата

Западните служители следят внимателно три възможни сценария, които според тях биха могли да се развият. Русия може да продължи да постига допълнителни печалби в две ключови източни провинции. Или бойните линии могат да се втвърдят в патова ситуация, която се проточва с месеци или години, което води до огромни жертви и от двете страни и до бавно развиваща се криза, която ще продължи да източва световната икономика.

Тогава е налице това, което официалните лица смятат за най-малко вероятната възможност: Русия може да предефинира своите военни цели, да обяви, че е постигнала победа и да се опита да създаде близо до битката. Засега този сценарий изглежда не е нещо повече от пожелателно мислене, казват източници.

Ако Русия успее да консолидира някои от своите завоевания на изток, американските служители все повече се страхуват, че руският президент Владимир Путин в крайна сметка може да използва тази територия като площадка за прокарване на Украйна.

„Сигурен съм, че ако Украйна не е достатъчно силна, те ще отидат по-далеч.“, предупреди украинският президент Володимир Зеленски във вторник в опит да призова Запада да изпрати повече оръжия по-бързо.

„Ние им показахме силата си. И е важно тази сила да бъде демонстрирана заедно с нас и от нашите западни партньори.“

Западната военна помощ, заяви той, „трябва да дойде по-бързо, ако съюзниците на Украйна искат да спрат териториалните амбиции на Русия. Западните официални лица като цяло смятат, че Русия е в по-благоприятна позиция на изток, базирана единствено на масовост. И все пак „руският напредък не е предрешен резултат“, коментира един високопоставен служител на администрацията на Байдън.

Тъй като предните линии на конфликта се превърнаха във война на изтощение, изградена около артилерийски огън напред-назад, и двете страни претърпяха огромни жертви и сега са изправени пред потенциален недостиг на жива сила. Русия също претърпя загуби от около една трета от сухопътните си сили и служители на американското разузнаване заявиха публично, че Русия ще се бори да спечели някакви сериозни битки без пълна мобилизация, което е политически опасен ход, който Путин досега не е поискал да направи.

Засега бойните действия са съсредоточени в два града-побратими от противоположните страни на река Северски Донец, Северодонецк и Лисичанск. Украинските бойци са почти напълно обкръжени при Северодонецк.

Въпреки че западните анализатори смятат, че Украйна има по-голям шанс да защити Лисичанск, който се намира на високо място, вече има тревожни признаци, че руснаците се опитват да прекъснат линиите за доставка на града, като напредват от югоизток. Миналата седмица Зеленски направи следния коментар:

„В много отношения се решава съдбата на нашия Донбас около тези два града.“

Афинитет към съветските системи

Американски служители настояват, че западните оръжия все още се движат към предните линии на битката. Но местните доклади за недостиг на оръжия – и разочаровани молби на украински служители на фронтовата линия – повдигнаха въпроси за това колко ефективно функционират линиите за доставка. Украйна моли не само за тежка артилерия, но и за още по-основни доставки, като боеприпаси.

Част от проблема, казват източници, е, че дори когато Украйна изчерпва стари съветски боеприпаси, които отговарят на съществуващите системи, също има пречки за преминаването на нейните бойци към западните, съвместими с НАТО системи. От една страна, обучението на войници по тези системи отнема време – и отнема необходимите бойци далеч от бойното поле.

В някои случаи, според източник, запознат с американското разузнаване, Украйна просто решава да не използва непознатите западни системи. Например, въпреки че получават стотици дронове Switchblade, някои единици предпочитат да използват търговски дронове, оборудвани с експлозиви, които са по-удобни за използване.

Администрацията на Байдън обяви нов пакет за помощ по-рано този месец, който включваше високомобилната артилерийска ракетна система или HiMARS, която е в състояние да изстреля бараж от ракети и ракети и която Украйна спешно поиска от седмици. Но въпреки че малка група украински войници започна обучение по системата почти веднага след обявяването на пакета, това изисква три седмици обучение и все още не е влязло в битката. Висшият служител на отбраната би казал само, че системата ще влезе в Украйна „скоро“.

Междувременно има ограничен брой боеприпаси от съветската ера, които все още съществуват другаде по света, които могат да бъдат изпратени в Украйна. САЩ призовават нациите с по-стари запаси да разберат какво могат да дадат на Украйна, но наказателната артилерийска битка „изтрива съветските неща от лицето на земята за Украйна и съюзниците, които ги доставят, според американски служител.

Въпреки че САЩ имат ясна представа за загубите на руските бойни полета, те се борят от самото начало да преценят бойната сила на Украйна. Длъжностните лица признаха, че САЩ нямат ясна картина за това къде отиват западните оръжия или колко ефективно се използват, след като пресекат границата с Украйна – правейки еднакво сложни прогнозите на разузнаването за трудни боеве и политическите решения за това как и кога да снабдят Украйна.

Високопоставеният служител на администрацията на Байдън заяви пред „CNN, че САЩ се опитват „да разберат по-добре техния (на украинците) темп на потребление и оперативни темпове“, когато го попитаха конкретно дали Украйна не достига до боеприпаси и оръжия. „Трудно е да се знае“, обяви този човек. Ясно е, че Украйна използва усилено артилерията, предоставена от САЩ и други западни държави, защото голяма част от нея влиза и излиза от страната за ремонт.

Това сляпо петно ​​е отчасти защото Украйна не казва всичко на Запада, твърдят западни служители. И тъй като сраженията са съсредоточени в толкова малък район, относително близо до Русия, западните разузнавателни служби нямат същата бдителност, каквато имат другаде. Висп служител на НАТО изтъкна:

„Когато слизате до тактическо ниво, особено на мястото, където се водят по-голямата част от сраженията, то е по-далече от нас, по-близо до Русия и силите са по-гъсто скупчени много, много близо една до друга. Така че е трудно да се получи добра подробна картина на състоянието на сраженията от време на време на изток.“

Трудно е също така да се предвиди как ще се представят украинските военни в този ключов момент, тъй като с нарастването на жертвите в битката се изпращат набързо обучени цивилни доброволци, добави служителят на НАТО. Изпълнението им под огън е неизвестно количество. Служителят коментира още:

„Едно е да имаш на разположение хора, но въпросът е готови ли са за битката? Мисля, че ще видиш това като фактор.“

Предсказване на следващия ход на Путин

Междувременно американски и други западни служители не виждат признаци, че ангажиментът на Путин да преследва скъпоструващата война е намалял. Служителят на НАТО смята следното:

„По отношение на стратегическите цели, които смятаме, че Путин има по отношение на Украйна, не виждам никакви признаци, че те са се променили. Путин все още вярва, че в крайна сметка ще бъде успешен и или ще контролира физически, или ще получи форма на политически контрол върху Украйна в значителна част или в идеалния случай изцяло“.

Но дори ако ангажиментът на Путин остане железен, все повече се осъзнава, че този на Запада може и да не е такъв. Тъй като сраженията се проточват, цената на западните правителства продължава да нараства. Някои западни правителства – включително Съединените щати – се притесняват, че потокът от дарени оръжия за Украйна е изчерпал националните запаси, които са от решаващо значение за собствената им отбрана.

„Това е основателна загриженост за Съединените щати.“, призна висшият служител на администрацията.

След това, разбира се, имаме влиянието на високите цени на енергията и високата инфлация. Тъй като тези разходи започват да оказват влияние върху обикновените граждани в САЩ и Европа и когато вниманието на медиите започва да се отдалечава от ежедневната тъпа на сраженията, някои служители се опасяват, че западната подкрепа за Украйна може да отслабне.

Говорителят на международния легион на украинската армия в понеделник се присмива на „чувството на самодоволство“ сред военните покровители на Украйна, заявявайки, че страната се нуждае от много повече подкрепа, ако иска да победи инвазията на Русия.

„Има известно чувство на самодоволство, което изглежда е изпаднало в нашите западни партньори, че доставките на оръжие, с които Украйна вече е осигурена, по някакъв начин са достатъчни, за да спечелят войната“, каза Деймиън Магру, говорител на Международния легион за отбрана на Украйна по време на пресконференция. Той добави:

„Не са! Те не се доближават до нищо, което би ни позволило да победим руснаците на бойното поле.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments