Войната в Сирия: Турската операция в Идлиб – въпрос на време

0
167
Президент Реджеп Ердоган
Президент Реджеп Ердоган. Снимка: Pixabay

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че е “само въпрос на време” преди да започне операция за спиране на нападението на сирийската армия срещу опозиционната провинция Идлиб, информира “BBC”.

Ердоган предупреди, че е решен да трансформира граничната зона в безопасно място “на всяка цена”.

Правителството на Сирия и съюзникът ѝ Русия отхвърлиха искането му да се оттегли към границите за прекратяване на огъня, договорени през 2018 г. От 1 декември офанзивата е изселила около 900 000 цивилни, включително половин милион деца.

Стотици са убитите през този период, като по-голямата част от тях са жертви на атентати от сирийското правителство и неговите съюзници, заключва ООН. Децата умират още от лошите условия на живот като студ, а сред тях има едногодишно момиче и седем-месечно момченце.

“В момента военните действия се приближават до гъсто населени райони. Хората са в движение дори при застудяване и минусови температури, като постоянно са в търсене на безопасност, която става все по-трудна”, заяви говорителят на ООН Стефан Духарич във вторник.

От своя страна генералният секретар на общността Антонио Гутереш призова за незабавно прекратяване на огъня.

Идлиб е последното укрепление на бунтовниците и джихадистите, които от 2011 г. се опитват да свалят сирийския президент Башар Асад.

През последните години притокът на разселени лица удвои числеността си до около три милиона, от които 1 милион деца.

Турция, която подкрепя опозицията срещу Башар Асад и се страхува от поредния масов приток на сирийски бежанци, е разположила свои войски на наблюдателни пунктове в Идлиб, съгласно споразумение с Русия, което създава зона за деескалация – става дума за подписаните в Сочи документи през 2018 г.

Договорът обаче не успя да спре сирийската армия, която продължава да завзема големи части от провинцията с помощта на руски въздушни удари и милиционери, подкрепяни от Иран.

Последната офанзива на правителството и поредният полет на цивилни граждани към турската граница подтикнаха турската армия да започне да затвърждава позициите си в Идлиб през януари. Оттогава са пристигнали хиляди войници и стотици танкове.

По-рано този месец, след като няколко турски служители бяха убити в артилерийски атаки, за които властите обвиниха сирийската армия, президентът Ердоган посочи, че следващият ход е армията му да се върне към линията на турските наблюдателни пунктове или да се изправи срещу стартиращите военни действия.

Във вторник говорител на Реджеп Ердоган заяви, че разговорите между турската и руската делегации в Москва не дават “задоволителен резултат”. Руското предложение за “преначертаване” на зоната на деескалация не беше добре прието, а самият турски президент заяви, че “е въпрос на време” Турция да премести своите наблюдателни пунктове, обясни Ибрахим Калин.

В реч пред депутатите от неговата “Партия за справедливостта и развитието” в сряда, г-н Ердоган предупреди:

“Влизаме в последните дни, за да може (сирийският) режим да спре враждебността си в Идлиб”.

“Ние отправяме своите последни предупреждения”, продължи той и беше категоричен:

“Не постигнахме желаните резултати в нашите разговори (с Русия). Преговорите ще продължат, но е вярно, че ние сме още много далеч да сложим на масата своите истински аргументи”.

“Турция направи всяка стъпка в подготовката за изпълнение на собствените си оперативни планове. Казвам, че можем да атакуваме във всеки един момент. С други думи, офанзивата на Идлиб е само въпрос на време”, добави президентът.

Говорителят на Кремъл реагира бързо на заплахата, казвайки:

“Ако говорим за операция срещу законните власти на сирийската република и въоръжените сили на страната това разбира се би бил най-лошият сценарий.”

Дмитрий Песков обаче добави, че Русия няма да възразява, ако турските военни предприемат действия срещу терористичните групировки в Идлиб, в съответствие със споразумението от Сочи.

Турските сили и съюзническите сирийски бунтовници са извършили три операции в Северна Сирия от 2016 г. насам, макар и непряко срещу подкрепяните от Русия правителствени сили.

Миналият октомври те изгониха подкрепените от САЩ бойци на кюрдската милиция от територия между градовете Тал Абяд и Рас ал Айн. Около 300 000 души са били изселени и 120 цивилни са били убити по време на операцията, според мониторингова група.

Ръководителят на ООН по правата на човека Мишел Бачелет изрази ужаса си от мащаба на хуманитарната криза в северозападна Сирия във вторник, като заяви, че се е стигнало доста по-далеч от истинската жестокост, като са изселени толкова много хора и са принудени да живеят в лагери.

“Цели семейства, някои от които за едно десетилетие са избягали от единия край на Сирия в другия, трагично установяват, че бомбите са част от тяхното ежедневие”, каза тя пред журналисти в Женева. И добави: “Как въобще някой може да оправдае извършването на такива безразборни и нечовешки атаки?”

От 1 януари служители на ООН регистрират смъртта на 299 цивилни. Почти всички тези смъртни случаи са причинени от сирийското правителство и неговите съюзници.

В допълнение, 10 медицински заведения и 19 учебни сгради са били пряко или косвено засегнати от осъществените удари наблизо. Засегнати са и лагерите за преместване.

Попитан дали те са насочени умишлено от правителството и Русия, говорителят на Бечелет заяви:

“Множеството атаки срещу болници, медицински заведения и училища предолага, че те не са случайни”.

Мишел Бечелет призова сирийското правителство и неговите съюзници да организират хуманитарни коридори в зоните на конфликти и да осигурят безопасното преминаване на цивилните по тях.

В отделна операция в сряда се проведе първият пътнически полет за повече от осем години между Дамаск и втория град в Сирия – Алепо.

Сирийските държавни медии цитират ръководителя на летището в Алепо, според който възобновяването на 35-минутния полет е резултат от победата на армията срещу тероризма.

Превод: Диана Тодорова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments