Войната в Сирия: Новите американски санкции са насочени към чуждите привърженици на правителството на Асад

0
122
Флаг на Сирия
Снимка от Pixabay

Съединените щати наложиха нови икономически санкции, насочени към възпирането на чуждестранната бизнес дейност с правителството на Сирия.  Мерките в Закона „Цезар“ имат за цел да принудят правителството да „спре убийствените си атаки“ срещу цивилни и да приеме мирен политически преход.

Все пак има опасения, че санкциите ще направят положението на обикновените сирийци още по-отчайващо. Разтърсваната от войната страна се бори с влошаващата се икономическа криза. Стойността на местната валута се понижи, което засегна най-вече цените на храните и лекарствата и предизвика протести срещу президента Башар Асад, които се проведоха в контролирани от властите райони. Повече от 380 000 души са били убити, а 11 милиона други са били изселени след въстанието срещу Асад през 2011 г.

Правителствените сили успяха да си възстановят контрола над по-голямата част от страната с помощта на руските военни отряди и подкрепяните от Иран запасни сили.  Въпреки това активисти, подкрепени от Турция и джихадистите, все още държат под свой контрол цели райони на северозапад, а други, ръководени от кюрдските сили, се разпореждат в североизточните територии.

Какво целят санкциите?

САЩ налагат санкции срещу Сирия в продължение на четири десетилетия, но те бяха удължени през 2011 г., за да притиснат правителството да прекрати кървавите си действия срещу противниците.

Законът, носещ името „Цезар“, който беше включен в законодателството, прието през декември, е кръстен на военен фотограф с кодовото име „Цезар“, който показа на света около 52 275 изображения, запечатали актове на  изтезания и смърт във вътрешните правителствени затвори на Сирия.

Съгласно закона се разрешава прилагането на „дипломатически и принудителни икономически средства„, които имат за цел да принудят правителството на Башар Асад да спре убийствените си атаки срещу сирийския народ и да подкрепи превръщането на правителството в Сирия в такова, което да зачита върховенството на закона, правата на човека и мирното съвместно съществуване със съседите си .

Актът насърчава президента да налага санкции на всяко чуждестранно лице, заподозряно в следните действия:

  • Предоставяне на значителна финансова, материална или технологична подкрепа на сирийското правителство или на чуждестранно лице, действащо във военно качество вътре в Сирия, от името на правителствата на Сирия, Русия или Иран.
  • Продажба или предоставяне на стоки, услуги, технологии или информация, които улесняват производството на петрол и газ от страна на сирийското правителство; покупките или поддръжката на военни самолети, както и строителни и инженерни проекти
  • Сключване на договори, свързани с реконструкция в райони на Сирия, контролирани от сирийското правителство и неговите съюзници

Каква е реакцията?

По време на виртуалната сесия на Съвета за сигурност на ООН, която се проведе във вчера постоянният представител на Сирия Башар Ал-Джафари остро засегна въпроса дали Вашингтон е загрижен за влошаващото се положение на хората в неговата страна.

Пратеникът на Русия Василий Небензия също отправи критики към санкциите, като заяви, че така САЩ потвърждават, че „целта на тези мерки е свалянето на законните власти в Сирия„.

Китайският представител Джан Джун заяви, че предвид факта че уязвимите страни като Сирия се борят с пандемията от COVID-19, налагането на повече санкции е просто нечовешко.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments