Война в Украйна: Джо Байдън изключва изпращането на изтребители F-16

0
32
Изтребители.
Изтребители. Снимка: Пиксабей

Президентът на САЩ Джо Байдън изключи изпращането на изтребители F-16 в Украйна, въпреки подновените призиви от украински официални лица за спешна въздушна подкрепа, предава „BBC“. Попитан от репортер дали САЩ ще предоставят самолетите, американският президент отговори просто – „не“. Коментарът му идва ден, след като германският лидер също изключи възможността за изпращане на самолети.

Украйна отдавна настоява съюзниците си да изпратят модерни военни самолети, за да помогнат на Киев да поеме контрола над въздушното си пространство в продължаващата война с Русия. Украинският президент Володимир Зеленски и висшите военни на страната казват, че не трябва да има табута върху такава военна помощ – но САЩ и техните партньори се опасяват, че това ще доведе до по-нататъшна ескалация с ядрен о въоръжена Русия.

Произведените в САЩ F-16 „Fighting Falcons“ се считат за едни от най-надеждните изтребители в света и се използват от други страни, като Белгия и Пакистан. Те биха били значително подобрение на въздушното въоръжение на Украйна, което в момента е с бойните самолети от съветската епоха – предимно МиГ-ове – които Украйна използва сега и които са направени преди страната да обяви независимост от СССР през 1991 г.

Байдън обаче многократно е отхвърлял молбите на Украйна за самолетите, като вместо това се е фокусирал върху предоставянето на военна подкрепа в други области. Миналата седмица САЩ обявиха, че ще доставят на Киев 31 танка „Abrams“, обръщайки по-ранната си позиция по въпроса. Обединеното кралство и Германия също обещаха подобна подкрепа. Украинският заместник-министър на външните работи Андрий Мелник приветства това съобщение, но поиска от съюзниците да създадат „коалиция за изтребители“, която също да предостави на Украйна „Eurofighter“, „Tornado“, френски „Rafale“ и шведски „Gripen“.

В интервю в неделя канцлерът на Германия подчерта, че изглежда несериозно да се обсъжда изпращането на друга военна помощ за Украйна, когато неговото правителство току-що се е ангажирало да изпрати танкове Leopard 2.

Олаф Шолц също повтори пред германския вестник Tagesspiegel, че военният съюз на НАТО не е във война с Русия и че „няма да позволи такава ескалация“.

Междувременно френският президент Еманюел Макон заяви в понеделник, че „по дефиниция нищо не е изключено“, имайки предвид военната помощ за Украйна. Той обаче подчерта, че това не трябва нито да нагнетява допълнително ситуацията, нито да ограничава способността на Франция да се защитава.

Украинският министър на отбраната Олексий Резников сега е в Париж, където се очаква да обсъди въпроса с висши френски служители.

Полша – друг ключов съюзник на Украйна – също не изключи изпращането на F-16 в Киев. Въпреки това полският премиер Матеуш Моравецки изтъкна, че подобен ход ще бъде възможен само „в пълна координация“ с други членове на НАТО. Андрий Йермак, ръководителят на кабинета на президента Зеленски, коментира, че Украйна е получила положителни сигнали от Варшава. 

Москва многократно е обвинявала НАТО, че е агресор чрез пълномощник, а членовете на алианса, включително САЩ и Германия, не са склонни да изпратят военна помощ, което може да доведе до ескалация на конфликта.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments