Властите в Турция задържаха сирийка, заподозряна за атентата, убил 6 души

0
31
Задържана
Задържана. Снимка: МВР на Турция

В понеделник турската полиция съобщи, че е задържала сирийка с подозрение за връзки с кюрдски екстремисти и сведения, че тя е признала за поставянето на бомба, която е избухнала на оживена пешеходна улица в Истанбул, убивайки шестима души и ранявайки няколко десетки други, предава „Асошиейтед прес“.

Експлозията в неделя е избухнала на авеню „Истиклял“, популярна пътна артерия, осеяна с магазини и ресторанти, която води до емблематичния площад „Таксим“. Рано в понеделник министърът на вътрешните работи в страната Сюлейман Сойлу заяви:

„Преди малко човекът, който остави бомбата, беше задържан от нашите екипи на полицейското управление в Истанбул.“

По-късно полицията идентифицира заподозряната като Ахлам Албашир, сирийска гражданка. Най-малко 46 други души също са били задържани за разпит, се казва в изявление на полицейското управление в Истанбул.

Експлозията в неделя беше шокиращо напомняне за безпокойството, което дебнеше турското население през годините, когато подобни атаки бяха нещо обичайно. Страната беше засегната от поредица от смъртоносни бомбени атентати между 2015 и 2017 г., някои от групировката „Ислямска държава“, други от кюрдски бойци, които се стремят към по-голяма автономия или независимост.

Полицията поясни, че по време на разпита си заподозряната им е казала, че е била обучена за „офицер от специално разузнаване“ от обявената извън закона Кюрдска работническа партия, както и от сирийската кюрдска група Партията на демократичния съюз и нейното въоръжено крило. Тя е влязла нелегално в Турция през сирийския граничен град Африн, според изявлението на полицията. Заподозряната е щяла да избяга в съседна Гърция, ако не е била задържана, каза вътрешният министър.

По-рано Сойлу заяви, че силите за сигурност смятат, че инструкциите за атаката са дошли от Кобани, град с преобладаващо кюрдско население в Северна Сирия, който граничи с Турция. Той изтъкна, че нападението ще бъде отмъстено. Сойлу подчерта:

„Знаем какво послание искат да ни дадат тези, които извършиха тази акция. Получихме това съобщение. Не се притеснявайте, ние ще им върнем много в замяна.“

Турският министър на вътрешните работи също обвини Съединените щати, като каза, че съболезнователното съобщение от Белия дом е подобно на „убиец, който пръв се появява на местопрестъплението“. Турция е вбесена от подкрепата на САЩ за сирийските кюрдски групи.

В своето съболезнователно съобщение Белият дом заяви, че остро осъжда „акта на насилие“ в Истанбул, добавяйки:

„Ние стоим рамо до рамо с нашия съюзник в НАТО (Турция) в противодействието на тероризма.“

Турската телевизия излъчи кадри, показващи как главната заподозряна е задържана в къща, където се твърди, че се крие. Полицията, претърсвайки къщата, е иззела също големи суми пари, златни предмети и пистолет. По-късно полицията разпространи и снимка, на която се вижда как жената стои между две турски знамена с белезници.

Министърът заяви пред репортери, че се твърди, че кюрдските екстремисти са дали заповед главният заподозрян да бъде убит, за да избегнат издирването на доказателства до тях.

Сойлу поясни, че от 81 души, които са били хоспитализирани, 50 вече са изписани. Петима от ранените са в реанимация, а двама са с опасност за живота, каза той. Шестимата загинали при взрива са били членове на три семейства и сред тях има деца на 15 и 9 години.

Авеню Истиклял беше отново отворено за пешеходно движение в 6 часа сутринта в понеделник, след като полицията приключи огледите на местопроизшествието. Хората започнаха да оставят карамфили на мястото на взрива.

63-годишният собственик на павилион Меджид Бал разказа, че синът му е бил заловен от взрива и му се обадил от местопроизшествието.  Казал му:

„Татко, на земята лежат мъртви и ранени. Бях смазан, когато се изправих, за да бягам.“

Работникът в ресторанта Емрах Айдиноглу пък сподели, че говорел по телефона, когато чул експлозията. 22-годишният младеж продължи:

„Погледнах през прозореца и видях хора да бягат. Хората лежаха на земята, вече се виждаха от ъгъла на улицата (аз бях). Те се опитваха да се обадят (за помощ), независимо дали беше линейка или полиция. Всички крещяха и плачеха.“

Кюрдската работническа партия се бори с бунтове в Турция от 1984 г. Конфликтът е убил десетки хиляди хора оттогава. И Анкара, и Вашингтон смятат Кюрдското движение за терористична група, но имат разногласия по въпроса за сирийските кюрдски групи, които са се борили срещу групировката „Ислямска държава“ в Сирия.

През последните години турският президент Реджеп Тайип Ердоган ръководи широка репресия срещу екстремистите, както и срещу кюрдските депутати и активисти. На фона на главоломно нарастващата инфлация и други икономически проблеми, антитерористичната кампания на Ердоган е ключова сборна точка за него преди президентските и парламентарните избори догодина.

След атаките между 2015 г. и 2017 г., при които загинаха повече от 500 цивилни и служители на сигурността, Турция започна трансгранични военни операции в Сирия и Северен Ирак срещу кюрдски бойци, като същевременно наложи репресии срещу кюрдски политици, журналисти и активисти у дома. Сойлу беше категоричен:

„През близо шест години не сме имали сериозен терористичен инцидент като този, който преживяхме вчера вечерта в Истанбул. Срамуваме се пред нашата нация в това отношение.“

Турският медиен наблюдател наложи ограничения върху отразяването на експлозията в неделя – ход, който забранява използването на видеоклипове и снимки отблизо на експлозията и последиците от нея. Върховният съвет на радиото и телевизията е налагал подобни забрани в миналото както след атаки, така и след инциденти.

Достъпът до Twitter и други социални медии също беше ограничен в неделя.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments