Вижте къде ще се съхраняват първите дози ваксина срещу COVID-19 у нас

0
158
Съхранение
Снимка: Правителствен пресцентър

Премиерът Бойко Борисов посети Центъра по заразни и паразитни болести, където се помещава БулБИО и където ще посрещнем първата доставка на ваксина в специализирани хладилници. С него беше и здравният министър проф. Костадин Ангелов, който коментира:

„Тук са двата хладилника с температурен режим минус 71 градуса. Можем да съберем над 100 000 дози ваксина само в единия. По първоначални данни първата пратка, която ще дойде, ще бъде 125 000.“

Здравният министър добави, че такива хладилници ще бъдат разположени в Столичната РЗИ, още днес ще се монтира един в РЗИ в Бургас, а другата седмица ще се създаде организация и за останалите РЗИ в страната.

„С проф. Гигов в понеделник събираме директорите на шестте РЗИ, които са отговорни за шестте района в страната, за да създадем локалните логистични режими на поведение и разпределение на ваксината, организацията на таргетните групи.“

Председателят на Националния оперативен щаб и началник на ВМА Венцислав Мутафчийски отбеляза, че за да бъдат и нашите хладилници максимално в услуга, единият ще бъде разположен във Варна, вторият в Пловдив и третият в София.

Министър Ангелов разкри, че в склада на БулБИО се съхраняват 11 000 флакона Ремдесивир, като в понеделник ще пристигнат още 6000 флакона. По думите му препаратът е на разположение на болниците денонощно, като той е безплатен и достъпен за всички пациенти в България. Борисов добави, че от данните, които вижда в момента – оздравяват по около 2500 души на ден, което означавало, че докторите и медицинските работници като цяло успявали да излекуват много пациенти. Но въпреки това все още били разтревожени от броя на починалите.

Директорът на БулБИО Румен Кофинов запозна премиера и с напредъка по проектите, за които правителственото пое ангажимент да помага през април тази година. Тогава Кофинов представи пред Борисов инвестиционните проекти, които разработва БулБИО. Първият е за нова производствена линия на БЦЖ ваксина, с което ще може да бъде увеличен капацитетът за производство на ваксината, за която дружеството притежава лиценз.

Вторият проект е за разширяване производството на човешки кръвни продукти-имуноглобулини, което е изключително важно за най-тежко болните и е от стратегическо значение за нашето здравеопазване. Третият проект предвижда възстановяване на производството на животинска плазма в коне за препарати за лечение на дифтерия, ботулиново отравяне, тетанус и змийско отравяне. Кофинов изтъкна, че ремонтът в лабораторията, който течеше през пролетта, вече е завършен.

Съхранение
Снимка: Правителствен пресцентър

Същевременно припомняме, че има и критици на COVID ваксината, като сред тях е и доц. Атанас Мангъров. Вчера той коментира пред „Novini.bg“ приетия Национален план за ваксиниране срещу коронавирус. Според него поне 5 години са необходими за създаването на качествена ваксина и въвеждането ѝ за ползване. Той не разбирал сегашното бързане и посочи, че е в разрез с правилата.

„Хората трябва да поемат отговорността за своето имунизиране, което не е много етично, защото все пак ролята на държавата е да регулира и внася ред в използването на лекарствени препарати. Ако те не са изпитани по съществуващите правила в медицината, носят големи рискове. За съжаление в момента производителите са освободени от тези рискове и отговорности за евентуалните нежелани странични действия на ваксината“, мотивира се доц. Мангъров.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments