„Викащи и ръмжащи“ риби са записани върху възстановен коралов риф

0
16
Коралов риф и риби.
Снимка: Пиксабей

Учени, които са „подслушвали“ възстановен коралов риф в Индонезия, казват, че техните записи на риби „викащи, грачещи и ръмжащи“ показват рифът, който се връща към живот, пише „BBC“. Повече от десетилетие рифът е бил повторно засяван с нови корали.

Изследователите са използвали подводни микрофони за запис на мястото. Звуците, някои от които никога не са били записвани преди, осигуряват звукова мярка за здравето на рифа, казват изследователите. Те публикуваха своите открития в Journal of Applied Ecology.

Екипът също така сравнява записите, които са заснели на възстановения риф, със здрави рифове наблизо и с много деградирали рифове в близост до същото място. Възстановените рифове звучат „по-скоро като здрави, процъфтяващи рифове“, обясни водещият изследовател д-р Тим Ламонт от Университета в Ексетър.

„Нашето проучване показва, че това възстановяване наистина може да работи, но е само част от решение, което трябва да включва и бързи действия срещу изменението на климата и други заплахи за рифовете по целия свят.

Разбити

Части от рифа, който са изследвали изследователите, се възстановяват от развалини. Десетилетия на риболов с динамит – където пръчки експлозив се хвърлят в рифа и плаващи мъртви риби се събират от повърхността – го „раздуха на парчета“. „Това, което е останало, е поле от развалини“, обясни д-р Ламонт и допълни:

За коралите е много трудно да растат, защото няма твърд субстрат на морското дъно.

За да се поправят щетите, тези развалини се стабилизират с метални рамки, докато малки фрагменти от живи корали са прикрепени към тези структури. Описвайки записите, д-р Ламонт каза, че „подложката на рифа“ е щракване на скариди.

„Това звучи малко като статика по радиото или пържен бекон. След това, чрез този звук, от време на време ще чувате малки трели, писъци или грачене.“

Видовете, отговорни за много от тези необичайни звуци, остават загадка. Д-р Ламонт каза, че разнообразието на звуците, които рибите произвеждат, е „колкото разнообразието от птичи песни“.

„В някои случаи можем да направим образовано предположение за това кое животно вдига шум, а в други случаи нямаме представа“, каза той пред Inside Science на BBC Radio 4 и допълни:

„За мен това е част от вълнението на цялата тази област – радостта да знаеш, че може да чуеш нещо, което никой друг не е чувал преди.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments