Голяма част от ВиК операторите в страната са в тежко финансово състояние и ще търсят увеличение на цената на водата „на всяка цена“. За това предупреди пред БНР инж. Иван Иванов от Българска асоциация по водите. Той коментира промените в приетия на второ гласуване Закон за водите, с които се въвеждат различни тарифи за битови и небитови потребители.
По думите му има логика големите стопански потребители да плащат по-висока цена, докато по-малките да бъдат облекчени. Увеличението на разходите за електроенергия и заплати неминуемо влияе върху работата на ВиК дружествата и води до натиск за нови цени, посочи Иванов.
Той прогнозира, че евентуално увеличение на цената на водата може да влезе в сила от 1 януари догодина, след приемането на новите 5-годишни бизнес планове. Предстои разглеждането им от КЕВР, уточни експертът.
Иванов изрази съжаление, че нито един лев от средствата по ПВУ няма да постъпи във водния сектор. Според него първият проблем, който трябва да бъде решен, е качественото измерване на водните количества. В момента едва 30% от водоизточниците разполагат с измервателни уреди.
Той подчерта, че десетилетия наред е липсвала необходимата поддръжка на водоснабдителните и напоителните системи, което води до големи загуби по мрежата.
Въпреки проблемите, инж. Иванов увери, че тази година водните ресурси са достатъчни. Над 93% от язовирите за питейно-битови нужди са пълни, язовирите за поливане са на 70%, а тези за енергийни нужди – на 87%.
„Добре обезпечени сме в началото на лятото“, заяви той, но предупреди, че системата ще бъде подложена на сериозен тест заради големите загуби по инфраструктурата.
Присъединете се към нашия Телеграм
Цената на петрола скача рязко на фона на нови удари между Иран и Израел

