0
141
Пиронкова
Снимка: Twitter

Цветана Пиронкова започна участието си в квалификациите за „Australian Open“ с великолепна победа. На първата ракета на България са й трябвали 70 минути, за да разбие японката Киока Окамура с 6:0 и 6:1. По този начин нашата състезателка си проправи път към втория кръг на пресявките на първия турнир от „Големия шлем“ за годината.

Така 33-годишната пловдивчанка получи 35 хиляди австралийски долара и 20 точки за световната ранглиста, в която заема 133-ото място. В следващата фаза Пиронкова ще се изправи срещу южнокорейката На-Ле Хан, която отстрани австрийката Юлия Грабер с 3:6, 6:3 и 6:1. Хан в момента заема 204-ото място в световната ранглиста. Двете никога не са се изправяли една срещу друга.

На 10 януари преди 7 години Пиронкова е спечелила първата си титла от WTA. Вчера българката е вкарала само 37% в първия сервис, но това не й е попречило да се справи по категоричен начин с японката. Цвети е извоювала 81% от точките на своето първо подаване и 67% на втория си сервис. Тя е осъществила 5 от 10-те си шанса за пробив и спаси двете възможности на Окамура, които са били в последния гейм на играта.

Мачът е започнал ударно за четвъртфиналистката от миналогодишния „US Open“. Цвети е изгубила само две точки на свой сервис в първия сет и е реализирала три пробива по пътя към „геврек“ с 6:0. Втората част също е била под натиска на българката, която е записала още два пробива към резултата си. След двете отразени точки за пробив в седмия гейм е достигнала до победата с крайното 6:0 и 6:1.

По-рано същия ден Изабелла Шиникова също се е класирала за втория квалификационен кръг след победа със 7:5 и 6:2 над Осеан Доден. Както вече е известно, основната схема на „Australian Open“ ще започне на 8 февруари.