Васил Терзиев: В ръцете ми гърмят стари проблеми – и няма да ги оставя

Кметът залага на реформи, устойчив бюджет и европейска визия въпреки ограниченията

0
29
Васил Терзиев
Васил Терзиев. Снимка: Facebook

„В ръцете ми гърмят многогодишни проблеми – и нямам право да ги оставя нерешени. Това заявих в ефира на БНТ, защото точно така изглежда ежедневието на кмета на София. Проблемите не са нови, но ако днес не започнем да ги решаваме с последователност и упорство, ще ги оставим да тежат още толкова години напред. Вярвам в ясните посоки, в решенията, които се отстояват, а не се отлагат.“

Това коментира във Facebook профила си кметът на София Васил Терзиев по повод интервюто си за националната телевизия днес. Той пише още:

„По-лесно е да управляваш не със съзидание, а като се възползваш от страховете на хората – с много пропаганда. Така от години се прави политика у нас. Аз избирам друго. За мен не съществува дискусия за еврото – да бъде или не. Пътят е начертан още през 1997 г. с приемането на валутния борд и след това с присъединяването ни към Европейския съюз. Ползите от еврото са ясни. Надявам се, въпреки всички предизвикателства, да сме част от Еврозоната догодина. Цената да нямаме монетарна политика сме я платили, сега е време да се възползваме от това да бъдем част от тази единна система.

Знам, че в София очакванията са големи – и справедливо. Но няма как да постигнем всичко без устойчиво финансиране. Настояваме част от генерираните приходи от София за бюджета да остава в града – както е в Европа. Подготвяме фонд „Благоустройство“, за да насочим приходите от инвестиции обратно в инфраструктурата и в кварталите. Не можем да финансираме всичко, което хората – и то с право – очакват с възможностите на бюджета на София. Това е честният разговор.

Бюджетът не е просто сбор от цифри – той е компромис между мечти и реалност, между спешни нужди и дългосрочни приоритети. Заедно с екипа ми залагаме на важните, трайни решения – детски градини, инфраструктура, зеленина, квартали. Работим върху механизми за увеличаване на приходите – чрез повече яснота, повече партньорства и по-малко обещания.

Ние сме практици, а не политици. Отборът ни винаги се е водил от прагматизъм. Най-приоритетно винаги е било да се положи добра основа – за да има после какво да разказваме, а не само да работим с кухи послания и да се чудим как от едно послание да минем на друго.

Нищо не ме държи, освен собствената ми съвест и ограниченията, с които се налага да работя. Много по-голямо ограничение е приходната част на бюджета или как да оправим процеси, които не работят.

Обмисляме механизми за дългосрочно увеличаване на приходите, без да прехвърляме тежестта върху хората. Започваме разговори с всички политически сили за всички възможности да увеличим приходите в бюджета на София.

Случаят със „Захарна фабрика“ показа ясно какво се случва, когато с десетилетия няма жилищна политика. Общинският жилищен фонд е изоставен. През годините повече се е продавало, отколкото строило. Това ще се промени. Работим по временно настаняване, но знаем, че без помощ от държавата няма как да решим проблема устойчиво. Този проблем и свързаните с него са колкото софийски, толкова и национални. Да се замислим как да действаме с дългосрочната жилищна политика, с интеграцията на отделни хора, с незаконни постройки – тоест целият онзи низ от предизвикателства, който ни е довел до тази ситуация. Но проблемът в „Захарна фабрика“ без помощ от държавата няма как да бъде решен лесно.

Обсъждаме промени в зоните за паркиране – не защото така е по-удобно на администрацията. Това не е наказание – това е ред. Цените не са променяни от години, а в много зони хората не могат да стигнат до дома си. Промените, които подготвяме, ще дадат приоритет на живущите.

Работим системно по градоустройството – една от най-бавните откъм видимост на резултатите, но и най-важна за бъдещия облик на София сфера. Не забраняваме строителството. Но въвеждаме ред – първо планиране, после сгради. Въвличаме районните кметове в процеса, изсветляваме процедурите, правим информацията публична, за да може всеки да следи и да изисква. Прозрачността не е цел сама по себе си – тя е инструмент за натиск и отговорност. Това е демокрацията, която искаме – ангажирана и честна.

Мандатът е четири години. Не всичко може да се промени за една или две. Но всеки ден градим основа. Обичам си работата и искам да бъда максимално успешен в това, с което съм се захванал. Разбирам отговорността. Не всичко се вижда веднага, но всяка реформа, всяка нова практика и всяко решение, взето навреме, ще даде резултат.“

Присъединете се към нашия Телеграм

Референдум за еврото или за доверието? Румен Радев отвръща на удара

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments