Върховният съд на ЕС твърди, че източноевропейските страни са нарушили закона, отказвайки да приемат бежанци

0
80
Мигранти
Мигранти. Снимка: Wikimedia commons, Архив

Върховният съд на Европейският съюз се произнесе в четвъртък, че Полша, Унгария и Чехия са нарушили закона, отказвайки да приемат бежанци с цел да се облекчи бремето от мигрантската криза от 2015 върху други източни страни като Гърция и Италия, пише „Reuters“.

Заседанието подчерта разочароващото разделение на страните членки по въпроса с бежанската криза. Към момента няма предвидени санкции за бившите комунистически страни, отказали да участва в релацията на десетки хиляди мигранти на територията на Европейския съюз, която бе първоначално предвидена да продължи до 2017.

“Отказвайки да се съобразят с временните мерки за релокация на търсещите политическо убежище, Полша, Унгария и Чехия не са изпълнили ангажиментите си към общоприетото право на Европейския съюз.”

Това отсъди намиращият се в Люксембург върховен съд на Европейския съюз.  Евроскептичните и националистически насторени правителства от източния фланг на Европейския съюз оправдаха действията си с опасения за националната си сигурност. Вследствие са отказали убежище на предимно мюсюлманското население, което се насочи предимно от Близкия изток и северна Африка към Европа в бягство си от военните конфликти и бедността.

Страните на първа линия като Италия и Гърция се оплакаха гневно от липсата на европейска солидарност при борбата с кризата от масово прииждащи мигранти, които заляха териториите й и заплашиха сериозно социално-осигурителните им системи.

Богати западни страни като Германия също разкритикуваха бившите комунистически страни за отказа им за помощ, подчертавайки, че същевременно са продължили да се възползват от щедрата икономическа помощ на Европейския съюз.

През 2015 над един милион души достигнаха бреговете на Европа през Средиземно море. Хващайки страните членки неподготвени за големия прилив, те породиха вълна на недоволство сред континента, давайки поле за изява на крайно дясно и анти-имигрантски настроени политически партии.

От този момент насам Европейският съюз натегна ограничителните мерки за мигрантите, като засили външните си граници и предложи финансова помощ за страни като Турция, за да ограничат нахлуването на бежанците в Европа.

Превод: Ивайло Йотов

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments