В света вече има двойни повече дни с температура над 50° C заради климатичните промени

0
18
Климатични промени
Климатични промени. Снимка: Pixabay

Броят на екстремно горещите дни, регистрирани всяка година, при които температурата достига до 50° C, се е удвоил от 80-те години на миналия век насам, установи глобален анализ на „BBC“. Данните показват още, че такива температури вече се наблюдават във все повече области по света, отколкото преди, а освен това представляват безпрецедентни предизвикателства за човешкото здраве и начина, по който живеем.

Както вече е известно, общият брой дни с температури над 50° C се увеличава след всяко изминало десетилетие от 1980 г. насам. В периода между 1980 и 2009 г. температурите са започнали да надвишават тези градуси около 14 дни в годината. Броят им е нараснал до 26 дни в годината в периода между 2010 и 2019 г. През същия период температури от порядъка на 45° C или малко над тях са били отчетени средно около 2 седмици повече в годината, в сравнение с по-ранни години.

„Повишаването на температурите със сигурност се дължи на използването на изкопаемите горива.„, твърди д-р Фридерике Ото от Института за наблюдение на промените в околната среда в Оксфордския университет.

Тъй като целият свят се затопля, екстремните температури стават все по-вероятни дори на необичайни до този момент места. Силната горещина може да бъде смъртоносна за хората и природата, както и да причини сериозни поражения на сградите, пътищата и електроенергийните системи. Понастоящем температурите от 50 ° C се наблюдават предимно в регионите на Близкия изток и Персийския залив. Въпреки това след рекордните температури от 48,8° C в Италия и 49,6° C в Канада, измерени това лято, учените предупреждават, че в близко бъдеще дните с температури над 50° C ще бъдат наблюдавани и на други места по света, ако не се ограничат спешно вредните емисии, които се отделят при експлоатацията на изкопаеми горива.

Анализът на „BBC“ разкрива още, че през последното десетилетие максималните температури са се увеличили с 0,5° C в сравнение с дългосрочната средна стойност, измерена в периода 1980 до 2009 г. Въпреки това тези температурни промени не се усещат еднакво по целия свят- в Източна Европа, Южна Африка и Бразилия максималните температури се повишават с малко над 1° C, а в части от Арктика и Близкия изток регистрират повишения с повече от 2° C.

Учените призовават за спешни действия от страна на световните лидери, които ще бъдат подробно обсъдени по време на предстоящата среща върха на ООН в Глазгоу, насрочена за ноември. По време на дискусиите правителствата ще трябва да се ангажират с постигането на нови стойности на количествата вредни емисии, като целта е да се ограничи колкото се може по-бързо покачването на температурите в световен мащаб.

Последици от екстремните горещини

Този анализ на „BBC“ слага началото на документална поредица, озаглавена „Живот при 50° C“, която изследва как екстремната горещина влияе върху живота на хората и останалите живи същества по целия свят.

Дори при стойности под 50° C високите температури и силната влажност могат да създадат сериозни рискове за здравето. Има реална опасност близо 1,2 милиарда души по света да се сблъскат с така наречения топлинен стрес за организма до 2100 г., ако настоящите нива на глобално затопляне продължат да се променят със същия темп, сочи проучване, публикувано миналата година от  Университет „Рутгерс“ в САЩ. Тази цифра означава поне четири пъти повече хора спрямо засегнатите днес.

Хората изправени пред труден избор, тъй като пейзажът около тях  непрекъснато се променя, тъй като екстремните жеги правят засушаването и горските пожари все по-вероятни. Наред с другите допринасящи фактори, климатичните промени са основната движеща сила за опустиняването в световен мащаб.

Шейх Казем Ал Кааби е фермер, произвеждащ пшеница в едно от селата в централен Ирак. Земята около него някога е била достатъчно плодородна, за да изхранва него и съседите му, но постепенно е станала суха и безплодна. Той споделя:

Цялата тази земя беше зелена, но всичко това изчезна. Сега тук има само пустиня и суша.“

Почти всички хора от селото, в което живее мъжът, са се преместили да търсят работа в други провинции.

Загубих брат си, както и мои скъпи приятели и верни съседи. Те споделяха всичко с мен, дори смеха ми. Сега никой не споделя нищо с мен, а аз съм изправен през тази пуста земя.„, разказва още Ал Кааби.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments