В конфликт на интереси ли са кметът на Бургас и двама негови заместници?

0
863
Димитър Николов
Димитър Николов

Комисията по установяване на конфликт на интереси в Общинския съвет в Бургас изслуша на свое закрито заседание Николай Едрев. Той е член на Сдружението на собствениците на санирания блок на улица „Цар Симеон 1“ 111. За него както Искра.бг ви съобщи има изготвен доклад от Агенция за държавна финансова инспекция, според който са били нанесени щети за 247 031 лева само за неизвършени строително-монтажни работи.

Едрев е внесъл жалба в Община Бургас, по която днес беше изслушан от членовете на Комисията за установяване на конфликт на интереси. В нея той посочва, че „действията и бездействията на Община Бургас са еманация на зависимост и абсолютна безстопанственост, но за сметка на Сдружението. Сключеният договор за изпълнението и избор на изпълнител и контрола на изпълнението на договора сочат пълна липса на действия и активни бездействия по служба.“ В жалбата се посочва още, че Общината не се е възползвала от правото си да иска отстраняване на констатирани недостатъци, което е изцяло в интерес на строителя.

Едрев обаче не е посочил в жалбата си конкретните лица, за които счита, че са били в конфликт на интереси. Пропуснал е да напише и своя Единен граждански номер /ЕГН/. Поради това неговата жалба не отговаря на всички атрибути според нормативната уредба, които трябва да съдържа един сигнал до Комисията за установяване на конфликт на интереси. След неговото изслушване членове на Комисията са изказали мнения, че жалбата трябва да бъде оставена без разглеждане. Константин Бачийски от СЕК обаче е предложил и е било прието единодушно жалбата да бъде върната на нейния подател за изчистване на пропуските и да бъде входирана отново. Така тя ще бъде разгледана повторно и от Комисията.

„Независимо какви предложения имаше се обединихме около това, че когато има сигнали, те трябва да се гледат отговорно, а не да се отхвърлят заради чисто административни причини и да не се гледат по същество. Въпросът е, че някои от нещата се гледат от КПКОНПИ в зависимост от това кои са лицата, за които има съмнения за конфликт на интереси, но това може да се установи, след като се върне сигнала. Ние имаме правомощия само върху кметските наместници и управителите на общинските предприятия. В сигнала би могло да има и такива лица, защото в него се споменават и общински фирми.“, подчерта пред Искра.бг Бачийски.

Ако в сигнала, който бъде върнат, се съдържат имената на кмета Димитър Николов и негови заместници той трябва да бъде препратен към Комисията за противодействие на корупцията и установяване на конфликт на интереси /КПКОНПИ/. Това потвърди пред Искра.бг и заместник – председателят на Комисията Диян Георгиев от „Възраждане“. Ето какво още каза той:

„Това, което е по нашата компетентност ще го разгледаме, а това, което не е по нашата – ще го пратим на КПКОНПИ в София. Това взехме като решение, защото той е внесъл жалба, а нашата Комисия се събира по подаден сигнал. Има задължителни атрибути, на които трябва да отговоря, а в жалбата няма конкретни имена. Едрев ги упомена устно. Ако приемем това, което е писано в жалбата, че е вярно би трябвало органите да се самосезират и да се разнищи случая. Това, което го пише вътре, е много смущаващо.“

Искра.бг се свърза и с председателя на Комисията за установяване на конфликт на интереси Анелия Иванова от ГЕРБ. Поискахме да разберем и нейното мнение по подадената от Николай Едрев жалба и причините за решението, което е било взето. Тя отказа да ни каже какво е решението, като обясни, че ще бъде публикувано в 7-дневен срок. Защо отказа да отговори и на останалите въпроси и дали в случая се прави опит нещо да бъде прикрито – този въпрос остава отворен.

Пред Искра.бг жалбоподателят Николай Едрев посочи кои са лицата, които според него са били в конфликт на интереси по този случай.

„За мен е без значение какво ще реши тази Комисия. Това беше само тест, за да видим как са разпределени гласовете в нея. В момента тече проверка на КПКОНПИ и тя е разпоредена от специализираната прокуратурата, така че за мен няма никакво решение какво ще реши тази Комисия. За мен това е тест, за да видим кой ще подкрепи Общината и кой иска обективно да реши нещата. Те ще я върнат формално, само и само да не я изпратят в КПКОНПИ. По закон конфликт на интереси могат да има само кметове, заместник-кметове и общински съветници. Тъй като общински съветници няма замесени в този случай, остават само кметове и заместник – кметове. Конкретно г-жа Чанка Коралска – зам.- кмет по строителството и г-н Красимир Стойчев – зам.-кмет по бюджет и финанси.“

Според Едрев двамата заместник-кметове са били в конфликт на интереси, защото им е било разпоредено да извършат определени действия. Той подчерта, че конфликт на интереси не е само парична облага, а и злоупотреба с власт.

„Аз лично считам, че кметът поддържа изцяло действията на своите заместник-кметове, въпреки че те са абсолютно незаконни и това е доказано по категоричен начин. Щом ги подкрепя, това означава, че той е разпоредил това да се случи. Тук не става въпрос за това кой е взел и кой е дал пари, а става въпрос за политически натиск. А на кмета кой му е разпоредил, оставям на вас да преценявате. Аз лично имам предупреждение от управителя на фирмата строител да не се оплаквам на Община Бургас, защото има протекции от много по-високо ниво от Община Бургас. Кой може да е по-високо от Община Бургас, като имаме предвид, че кметът е зам.-председател на политическа партия ГЕРБ?!“, коментира още Едрев.

Той ще коригира сигнала си до Комисията за установяване на конфликт на интереси и ще посочи в него кмета Димитър Николов и неговите заместници Чанка Коралска и Красимир Стойчев. Според Едрев Община Бургас вече е признала, че има нарушение по този казус с разпоредителното дело, което беше заведено. По време на него беше установено от вещо лице, че са били нанесени щети за 10 884 лева, които бяха признати от Община Бургас. Местната управа обаче не признава констатациите в доклада на Агенцията за държавна финансова инспекция, които са за вреди за близо 250 000 лева.

От Сдружението на собствениците пък са завели дело срещу Община Бургас на 28 февруари. То е за 317 000 лева, съобщи Николай Едрев. Сумата е по-голяма от посочената от АДФИ, защото от Агенцията само са констатирали, че има некачествено извършени работи, но не са ги калкулирали, защото това не е било обект на проверката тогава.

„Моите предвиждания са, че Община Бургас в отговора на нашата жалба ще привлече и строителя, и надзора, и инвестиционния контрол. На практика Община Бургас пак ще потвърди, че е против нас, а заедно със строителя и с надзора в една организирана група. Иначе Община Бургас ще трябва да плати от собствения си бюджет и няма как да го обяснят на Общинския съвет. Те ще ги привлекат като съдлъжници, за да могат да плащат заедно. На практика делото вече е спечелено, защото те признаха вина и щета от 10 884 лева.“, каза още той.

На днешното заседание на Комисията за установяване на конфликт на интереси не бяха допуснати граждани и медии. Нямаше осигурено и видеоизлъчване, както има за останалите комисии и за заседанията на Общинския съвет заради извънредната епидемична обстановка в страната. В правилника за работата на Общинския съвет обаче никъде не е предвидено, че заседанията на тази комисия трябва да бъдат закрити. Зам.-председателят Диян Георгиев обясни пред Искра.бг, че е било проведено заседание на 26 февруари 2019 година, още в мандата на предходния Общински съвет, на което е било взето решение тази Комисия да заседава при закрити врата заради личните данни, с които борави. Тъй като решението не е било променено и до момента се работи според него.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments