Условна присъда за водача, участвал в катастрофата със загиналите музиканти NI.co и Дюлгерски

Майката на Николов: 5 години се нагледахме на протакане, долно шикалкавене, лъжливи експертизи и върховен цинизъм

0
873
Павел Дюлгерски и Николай Николов
Павел Дюлгерски и Николай Николов. Снимка: Pavel Dyulgerski, Facebook

Старозагорският окръжен съд осъди условно Мехмет Калисал, който през 2018 г. предизвика тежка катастрофа в Прохода на Републиката. В резултат на нея загинаха пловдивският музикант Николай Николов-NI.co и колегата му Павел Дюлгерски.

Днес съдът е постановил съдебен акт, с който е наложил на турския гражданин наказание 3 години „лишаване от свобода“, чието изпълнение отложи за максималния предвиден от закона изпитателен срок от 5 години. Съдът го е лишил от право да управлява моторно превозно средство за срок от 3 години.

Състав от съдия и двама съдебни заседатели признаха подсъдимия, който е неосъждан досега, за виновен в това, че на 29 юни 2018 г. по второкласен път II-55, км 46, на входа на старозагорското село Пчелиново, при управление на товарна композиция с влекач и прикачено към него ремарке, е нарушил правилата за движение по пътищата, а именно: чл.21, ал.2 от ЗДвП – (когато стойността на скоростта, която не трябва да се превишава, е различна от посочената в ал.1, това се сигнализира с пътен знак), като управлявал товарната композиция със скорост 65 км/час, която скорост превишавала максимално допустимата и разрешена стойност на скоростта от 40 км/час, сигнализирана с пътен знак „В 26“ и чл.20, ал.2, изр.2 от ЗДвП (водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението), като не е предприел аварийно спиране при възникване на опасност – навлизане на лекия автомобил, управляван от Дюлгерски, в лентата му за движение, в резултат на което по непредпазливост причинил неговата смърт и тази на Николов.

В хода на разследването е изготвена тройна автотехническа експертиза, която е установила, че техническата причина за настъпване на катастрофата е навлизането на лекия автомобил в лентата за насрещно движение, в която се е движел товарният автомобил.

Според заключението на експертите, водачът на лекия автомобил Дюлгерски е управлявал същия при навлизането в завоя със скорост от близо 77 км/час – почти 2 пъти надхвърляща разрешената такава от 40 км/час за този пътен участък. Това обстоятелство на фона на конкретните атмосферни условия – валеж от дъжд – е довело до напускането на автомобила на собствената му пътна лента и до навлизането с тази скорост в лентата за насрещно движение. Съответно, скоростта на автовоза е била 65 км/час, което също е над въведеното ограничение от 40 км/час.

При навлизането на автомобила в насрещната лента подсъдимият е предприел намаляване на скоростта вместо аварийно спиране, поради което е последвал удар между двете превозни средства.

Съдебното производство срещу турския гражданин премина по реда на съкратеното съдебно следствие. Съдът приложи процедурата, след като подсъдимият призна изцяло изложените в обвинителния акт факти и обстоятелства.

Съдебният състав, след като призна подсъдимия за виновен по повдигнатото обвинение, определи първоначално наказание от 4 години и 6 месеца „лишаване от свобода“, което, съобразно законовите разпоредби, намали с 1/3 и наложи окончателно наказание 3 години лишаване от свобода. Първоначалното наказание беше определено при превес на смекчаващите отговорността обстоятелства, като особена тежест беше придадена на значителното съпричиняване на тежкия съставомерен резултат от водача на лекия автомобил.

От съда сметнаха още, че за поправянето и превъзпитанието на подсъдимия не се налага наказанието да бъде ефективно изтърпяно, като взе предвид всички данни за личността му, поведението му непосредствено след настъпилото произшествие и липсата на недобросъвестно процесуално поведение. Съдът категорично не прие, че настоящият казус следва да се приравни на зачестилите напоследък в страната случаи на драстични нарушения на правилата за движение по пътищата, каквито доводи се направиха от частните обвинители.

Мярката за неотклонение „Задържане под стража“ беше отменена, поради наложеното условно наказание. Съобразно процесуалния закон съдът постанови подсъдимият да бъде незабавно освободен.

Присъдата подлежи на протестиране и обжалване в 15-дневен срок пред Апелативния съд в Пловдив. След произнасянето й майката на загиналия Николов написа във Facebook:

„Преди 4 часа българското правосъдие и в частност Окръжен съд-Стара Загора прецени, че убиецът на моето единствено дете – Николай Николов- NI. co, заслужава да бъде осъден условно и да бъде освободен от ареста незабавно и без изчакване на окончателната му присъда. Заминава си по живо по здраво за Турция. При жена си и двете си деца. Те имали остра нужда от него. Липсвал на жена си. Големият му син се провалил на университетски изпит, защото много се притеснявал за баща си. Същият онзи човек, който преди почти вече 5 немислими години отне живота на две млади български момчета с искрящи очи и с мечти за музика и любов.

5 години се нагледахме на протакане, долно шикалкавене, лъжливи експертизи и върховен цинизъм. Твърдя го не като скърбяща майка, а по волята на съдбата в качеството ми на пряк потърпевш и свидетел на българските извратени съдебни практики. Боже, пази децата на България, защото техният живот за държавата им мащеха не струва пукната пара.

Няма смисъл от лайкове. Който може да споделя и да коментира! Копнея всички здравомислещи и можещи да ходят хора да подкрепим майките, борещи се за промени в законодателството, така че убийците на пътя да получават ефективни, а не хвърлящи прах в очите условни присъди. Те вече не се борят за своите деца, а за Вашите! Моля всеки, който може да окаже медийна подкрепа, да се свърже с мен! Благодаря Ви!“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments